ogród Agaty (sure) - cz.2

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Sure
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3527
Od: 5 lip 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północ

Re: ogród Agaty (sure) - cz.2

Post »

Tawlinę oglądałam to tu to tam już od wiosny i w końcu się zdecydowałam. Ech, dołożyłam sobie roboty, to chwastowisko przed płotem miało pójść pod kosiarkę w przyszłym roku!! ;:224
Fajnie, że rozchodniki można też do cienia, bo musiałabym pewnie wyrzucić, albo wkurzać się, ze się "gryzą" z resztą. Mam jeszcze jeden pomysł, tylko muszę sprawdzić, gdzie upchnęłam cebulki czosnków... :oops:

słuchajcie, no to może skrzykniemy się, nawet większą grupą i zorganizujemy jakieś spotkanie?
pozdrawiam, Agata
ogród Agaty - cz.4
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25143
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: ogród Agaty (sure) - cz.2

Post »

Z tą tawliną to dziewczyny uważajcie.
Byłam, wczoraj na forumkowym spotkaniu i Iza Tamaryszek i Asia 0809 ostrzegały, żę bardzo ekspansywna jest. Potrafi wypuścić 3 metrowe pędy podziemne, także może rozejść się po całym ogordzie.
Może od razu ją do dużej donice?
Z trawką możesz zrobić tak samo. Ja przynajmniej tak robię z roślinami, które bardzo się rozłażą.
Rozchodniki bardziej lubią słońce. W półcieniu mogą się pokładać. One pasują do wszystkiego.
A z zakupami rh wstrzymaj się do wiosny. Wtedy kupisz kwitnące i będziesz wiedziała jak naprawdę wyglądają. No musisz wiedzieć nazwy, bo niektóre rh rozną do 2-3 m, a niektóre do 120 cm, niektóre są jeszcze niższe.
Awatar użytkownika
ewamaj66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 21496
Od: 19 lut 2011, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: ogród Agaty (sure) - cz.2

Post »

Nova Zembla to chyba dobry wybór. Rośnie u mnie trzy lata i nigdy jeszcze nie sprawiła mi żadnego kłopotu. Również, jak Margo, jestem zdania, że rozchodniki pasują do wszystkiego :D W półcieniu się wyciągają do słońca. Tawlinę widziałam, ale nie kupiłam, bo choć ogród mam duży, to jednak nie ogromny :;230
Pozdrawiam-Ewa
Spis treści ,
Mój fijoł 16
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25143
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: ogród Agaty (sure) - cz.2

Post »

To ja jeszcze dopowiem o rh, że ja tgeż nie mam z nimi problemu. Jesienią bardzo duzo podlewam, a potem osłaniam siatką cieniującą, żeby zimowe słońce jak najmniej wody im zabrało. Tio chyba jedyne wymagania. Chociaz niektórzy w ogóle nie zacieniają i też pięknie im rosną, ale lepiej na zimne dmuchać, szczególnie w pierwszym roku.
Awatar użytkownika
Sure
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3527
Od: 5 lip 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północ

Re: ogród Agaty (sure) - cz.2

Post »

A to mnie nastraszyłyście z tą tawliną! :roll:
Małgosiu, a nie wiesz, jak głęboko ona wypuszcza te rozłogi? Bo może można jej wkopać jakąś przegrodę z plastikowych obrzeży? Chyba że faktycznie większą doniczkę z dziurkami w dnie, żeby nie stała woda?

Ewo, posadziłam wczoraj Novą Zemblę i podoba mi się w tym miejscu. Zobaczymy, jak jej będzie się podobało? Kupiłam nawet specjalne podłoże, a poza tym rośnie na małym pagórku, więc nawet jak gdzieś tam w okolicy jest glina, to chyba woda i tak będzie spływać?
Hm, rozchodniki do wszystkiego? No zobaczymy, poprzymierzam, jak kiedyś wrócę wcześniej i będzie jeszcze jasno. Znając siebie, będę się trochę nad tym głowić ;)

Małgoś, a to podlewanie to przed samą zimą? W tym roku ma przyjść wcześniej, podobno już w listopadzie? Może mojego rh nie będę musiała cieniować, bo rośnie przy pniu drzewa, które go akurat od południa zasłania, chyba wystarczy. Ale zastanawiam się, czy go i tak nie owinąć włókniną, bo to jego pierwsza zima u mnie, może by się lepiej zaaklimatyzował?
pozdrawiam, Agata
ogród Agaty - cz.4
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: ogród Agaty (sure) - cz.2

Post »

Su bardzo mi się podoba tawlina, ale nie kupiłam ze względu na złą sławę :?
Mam jednak rdest, który też jest espansywny, w dużej donicy :wink:
Awatar użytkownika
Sure
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3527
Od: 5 lip 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północ

Re: ogród Agaty (sure) - cz.2

Post »

Jolu, a z tej donicy to on już na pewno nie da rady się wydostać? Nie uśmiecha mi się ganianie za tawliną po ogrodzie.. :roll:
a zresztą już postanowiłam - posadzę ją za płotem, będzie osłaniała śmietnik! I tak już powinnam dawno się zabrać za dalsze otoczenie ;)
pozdrawiam, Agata
ogród Agaty - cz.4
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25143
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: ogród Agaty (sure) - cz.2

Post »

Nie wiem, czy tawlina ma głebokie korzenie. Dziewczyny mówiły tylko, że potrafi wypuścić rozłóg długi na 3 m. Pewnie płytki, ale zawsze.
Nie okrywaj rh. Im sam mróz nie szkodzi, tylko słońce, bo nie zrzucają liści na zimę i woda z nich paruje. Usychają wtedy z pragnienia, a pić nie mogą bo ziemia i korzonki zamarznięte.
Dlatego to cieniowanie.
Podlewanie jak najbardziej przed nadejściem mrozów, żeby zdążyły się napić. Rh mają płytkie korzenie, jak chwyci mróz nie mają czym transportować wody. Zimą gromadzą ją w liściach. Gdy przychodzi mróz widać jak zwijają się im liście. W ten sposób chronią się przed parowaniem.
Dlatego radzę cieniować.
Awatar użytkownika
ewamaj66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 21496
Od: 19 lut 2011, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: ogród Agaty (sure) - cz.2

Post »

Na początku osłaniałam młode różaneczniki gałęziami świerkowymi, potem nie. U siebie okrywałam białą włókniną, bo mam ostre zimy, ale w tym roku tego nie zrobię, bo wiatr, śnieg i koty wyłamują mi pąki :evil: Jeszcze nie wiem, czy będę cieniować, bo zmieniłam miejsce na bardziej osłonięte. Wcześniej rosły na wygwizdowie. Zdarza mi się podlewać w czasie odwilży.
Pozdrawiam-Ewa
Spis treści ,
Mój fijoł 16
Awatar użytkownika
Sure
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3527
Od: 5 lip 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północ

Re: ogród Agaty (sure) - cz.2

Post »

Gosiu, w takim razie tawlina do doniczki. I tak mam z czym walczyć w ogrodzie, po co sobie jeszcze dokładać pracy? :roll:
Co do cieniowania, najpierw zobaczę, ile moje rh będą miały słońca zimą. Na razie liście dębu je skutecznie osłaniają, ale niedługo opadną... no i z podlewaniem też zobaczę, bo ten sezon u nas wyjątkowo obfity w opady (co w tym wypadku jest zaletą).

Ewuś, ja dokładnie nie znam perspektywy Twojego ogrodu, ze zdjeć mi się wydaje, ze tam pełno roślin, skąd ten wygwizdów? :)
Ale to tak samo z moim, bo pokazuję tylko to, co mi się podoba i zdjęcia nie oddają całości! ;)

pochwalę się nowymi zakupami, nawet jeden cis i nowy rh dokupiłam dzisiaj, "okazyjnie". I dwie trawki i mały bluszczyk kolorowy...
(no i tak wygląda moje oszczędzanie, o zgrozo!!)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

muszę tylko sprawdzić, czy te pennisetum sa zimujące? :roll:
pozdrawiam, Agata
ogród Agaty - cz.4
Awatar użytkownika
dez_old1
1000p
1000p
Posty: 1759
Od: 10 maja 2009, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ...

Re: ogród Agaty (sure) - cz.2

Post »

Agatko świetne zakupy ;:224 a co tam oszczędzanie :roll: to przecież najlepsza inwestycja :lol: ...no a jeszcze piszesz iż okazyjnie :;230
Awatar użytkownika
Sure
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3527
Od: 5 lip 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północ

Re: ogród Agaty (sure) - cz.2

Post »

Agnieszko, "słuszna racja", przecież wyprzedaż była! :;230

ale nie mogę nigdzie znaleźć nic o tych trawkach, jedna to pennisetum federborstengras, co mi wygląda na zwykłą alopecuroides nazwaną po niemiecku, a druga pennisetum Rupelli jest opisana tylko na stronach bardzoobcojęzycznych.... pewnie okaże się, że wytrzymuje tylko w ciepłym klimacie? :roll:
pozdrawiam, Agata
ogród Agaty - cz.4
Awatar użytkownika
ewamaj66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 21496
Od: 19 lut 2011, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: ogród Agaty (sure) - cz.2

Post »

Oby nie była ciepłolubna :D Wieje u mnie straszliwie, stąd początki żywopłotu z tuj (ponoć to, mam nadzieję, niewymagający chwast :D ). Na granicy ogrodu duże drzewa, ale liściaste, więc zimą nie osłaniają.
Pozdrawiam-Ewa
Spis treści ,
Mój fijoł 16
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”