Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Darek26
200p
200p
Posty: 284
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Dobrze będzie się wybierać widłami/łopata kompost. No i nic mi tam nie będzie wrastac
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8878
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

U mnie kompost ma kontakt z glebą by łatwiej wilgoć podsiąkała i nadmiar miał
gdzie spływać . Dzięki temu dżdżownice mają dostęp .
Przyczepię się do rozmiarów . Za duży , ja był zrobiła w to miejsce dwie komory metr na metr .
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Mam betonowy kompostownik z wylaną posadzką.Chwalę sobie to rozwiązanie bo łopatą spokojnie ziemię zbieram od dołu. Dżdżownic w nim nie brakuje jak jest świeży i innych robali które to przerabiają.
Tak jak pisze Ania, przedziel kompostownik na pół. Jak zapełnisz pierwsza komorę to albo przerzucisz, mieszając potem do drugiej albo pierwszą zostawisz i sukcesywnie będziesz zapełniał druga. Nie wrzucaj do kompostownika gałęzi bo kompostownik raczej je konserwuje niż rozłoży :D
Darek26
200p
200p
Posty: 284
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Czym polecacie zlikwidować chwasty i wysoką żółta trawę razem z korzeniami, tak aby przy przekopywaniu nie było kęp? Wczoraj skosilem wszystko bardzo nisko, teraz chciałbym czymś spryskać tak żeby na wiosnę była w miarę czysta ziemia. Czytałem coś o Orkanie 350. A może jest coś mocniejszego. Powierzchnia to około 10x20 m
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2980
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Takie 2 ary do użytku własnego nie lałabym żadną chemią.
Jakbym nie miała maszyn to łopatą zdarłabym darń i przekompostowała. Tak robiłam dawniej.

Zamierzam sadzić maliny w nowym miejscu gdzie od lat rośnie trawa. Wczoraj mój mąż wybrany fragment przejechał kilka razy silną glebogryzarką, potem rozrzuciłam przekompostowany obornik i znowu glebogryzarką wymieszał. Kilka dni poleży i znowu pojedzie glebogryzarką, a ja posadzę maliny. To jednak jest możliwe przy mooocnym sprzęcie. Posadzone maliny obsypię zrębkami i żadne kępy murawki mi nie będą straszne.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
seebbek
100p
100p
Posty: 148
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Może fernando
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1229
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Wątpię żeby istniało cokolwiek co rozłoży kępy traw przez kilka miesięcy. Jedynie zabije trawę i chwasty.
Ja taż przygotowywałam tej jesieni teren pod nowy warzywnik, ok 3 ary. Teren przeoraliśmy z ogromną ilością obornika bez usuwania darni i chwastów. Na to po lekkim wyrównaniu poszły kartony. Do wiosny dżdżownice z obornika powinny zrobić swoje o ile nie będzie ostrej zimy. Ale i tak nie wierzę że obejdzie się zupełnie bez usuwania jakiś resztek darni na wiosnę przy zasiewach.
Pozdrawiam. Sławka
Darek26
200p
200p
Posty: 284
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Planuję w tym roku sporo donic, podniesionych grządek z desek, oraz innych pojemników na warzywa. Gdzie najlepiej kupić ziemię? Ewentualnie mam dostęp do ziemi która jest wzdłuż leśnej rzeczki, bardzo czarna i kleista, może by takową przemieszac z moją z podwórka?
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5978
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Nie jest przekonana do kupnej ziemi.
Jedną podniesioną grządkę wypełniłam taka ziemią, do uprawy warzyw. Przemieszałam ją ze swoją , ale to nie było to.

Szybko się przesuszała, była dziwnie lekka,
Dosypalam jeszcze do niej swojej ziemi i kompostu, może w tym roku będzie lepiej.
W zeszłym roku posadziłam do niej cebule z rozsady i załapała chorobę grzybową
Asia
Lottix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 maja 2024, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowy warzywniak

Post »

Zaczynam z sadzeniem warzyw i owoców na swojej działce, na której ziemia jest piaszczysto gliniasta i nie zbyt dobra do upraw. Wpadłem na pomysł rabat, ale nie mogą być murowane i na stałe bo na działce będą wykonywane jeszcze inne prace i w razie potrzeby grządki powinny być mobilne.
Aktualnie moim chyba najlepszym pomysłem są kasety budowlane stosunkowo tanie i łatwe do przenoszenia

Proszę zapoznać się z regulaminem forum, np.§ 4.8 / Karo

Czy to jest dobre rozwiązanie, jak z odprowadzaniem wody, może jakieś dziurki na dole by woda skapywała na podłoże, albo jakieś kamienie, gałęzie na spodzie może keramzyt

Dodatkowo potrzebuje nasypać też do nich ziemi, wolę zdecydować się na pewną sklasyfikowaną ziemię workowana bo wiem co jest na etykiecie, jest jakaś dobra sprawdzona nie droga ziemia, ja patrzyłem na ziemię aura 80l
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”