Jaśmin kwiecisty, jaśmin wielokwiatowy ( Jasminum polyanthum )

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: pomóżcie

Post »

figlik76 to jaśmin pachnący,mam go,hoduję od zaszczepki.
Lato spędza w ogrodzie,ale jesienią wraca do domu.Kwitnie mi pod koniec zimy.
Kwiaty to resztki Raju.
Anastazja324
50p
50p
Posty: 98
Od: 24 wrz 2008, o 23:45

Jaśmin kwiecisty (Jasminum polyanthum)

Post »

Kwitnie pięknie, ale bardzo krótko, kwiatki po jednym dniu stają się brązowe i jakby przezroczyste, co najgorsze, zasychają też pąki. Podlewam go bardzo ostrożnie, więc może to wina niedostatecznej wilgoci? Ale kwiatki tak naprawdę wyglądają, jakby były... zgnite czy coś, widać na zdjęciu. Dodam, że zaczęłam go zraszać zamiast obficiej podlewać, bo w pewnym momencie na ziemi pojawiła się odrobina pleśni (nie przesadzałam go po zakupie), teraz chyba ją zlikwidowałam, podlewając roztworem wody utlenionej. Liście są ok. Będę bardzo wdzięczna za poradę, chodzi mi zwłaszcza o te pąki :(
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18775
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaśmin - brązowieją kwiaty

Post »

Nie wolno opryskiwać roślin, kiedy kwitną. Oprócz przespieszonego przekwitania, może wdać się infekcja grzybowa.
W ogóle spryskiwanie nic nie daje oprócz zmycia kurzu.

Rośliny również przesadzamy niezwłocznie po zakupie. Istotne też jest stanowisko, powinno być jasne a nie z dala od okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anastazja324
50p
50p
Posty: 98
Od: 24 wrz 2008, o 23:45

Re: Jaśmin - brązowieją kwiaty

Post »

Dziękuję za odpowiedź :)

Czytałam, że nie wolno pryskać kwiatów, więc pryskam tylko na liście. Nie widać chyba infekcji, liście wydają się w porządku, roślina puszcza też nowe. Więc co może być przyczyną takiego stanu kwiatów i pąków?

Co do przesadzania, to też czytam ciągle, że kwitnących nie należy przesadzać, więc go nie ruszałam. Powinnam to zrobić teraz?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18775
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaśmin - brązowieją kwiaty

Post »

Pryskasz tylko na liście, jak wszędzie masz kwiaty i uważasz że nic na nie leci?

Odetnij brązowe kwiaty i zaprzestaj oprysku w ogóle. Zmień stanowisko i odczekaj jakiś czas obserwując efekty.

Przesadzać zawsze trzeba, gdyż podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin. Oczywiście jest ryzyko że część kwiatów zrzuci, ale przynajmniej nie będziesz miała problemów z samą rośliną w późniejszym czasie.
W podłożu produkcyjnym bardzo łatwo zarówno o przelanie, jak i przesuszenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anastazja324
50p
50p
Posty: 98
Od: 24 wrz 2008, o 23:45

Re: Jaśmin - brązowieją kwiaty

Post »

Heh, pewnie masz rację, aczkolwiek kwiatów teraz nie ma już tak dużo. W ogóle na początku kwitł pięknie, potem nagle zaczęło się to dziać, a nie zmieniałam nic w pielęgnacji. Pryskać zaczęłam właśnie kiedy zaczęły brązowieć, przeczytałam gdzieś taką poradę. Brązowe kwiaty i pąki systematycznie usuwam.

Stanowisko na pewno jest w porządku, komoda blisko okna, bardzo jasno, ale nie ma mowy o bezpośrednim palącym słońcu. Podłoże chyba też nie najgorsze jeśli chodzi o przepuszczalność, w dodatku doniczka produkcyjna z dużymi dziurkami stoi w osłonce na bardzo grubej warstwie żwiru. Więc co najwyżej może za mało podlewam :/ Nawoziłam też Plantonem, bardzo ostrożnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18775
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaśmin - brązowieją kwiaty

Post »

No to w takim razie po prostu przesadź do nowego podłoża, musi być przepuszczalne czyli standardowa mieszanka ziemi i żwirku 3:1. Widocznie wpływ na kwitnienie może mieć wpływ nieprawdłowe podłoże - coś może zaczynać złego z korzeniami - i roślina zrzuca wtedy niepotrzebne dla niej obciążenie.
A na kwiaty poczekaj do następnego kwitnienia, jak w całości zrzuci po przesadzeniu.
Pamiętaj żeby od wiosny do jesieni regularnie nawozić mineralnym nawozem do kwitnących.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anastazja324
50p
50p
Posty: 98
Od: 24 wrz 2008, o 23:45

Re: Jaśmin - brązowieją kwiaty

Post »

Ok, tak zrobię. Ale czy to nie jest dziwne, że kwiaty tak reagują i tylko kwiaty? Chyba cała roślina powinna marnieć jeśli coś jest nie tak...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18775
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaśmin - brązowieją kwiaty

Post »

Kwiaty to duże obciążenie dla każdej rośliny i w sytuacjach kryzysowych pierwsze co może robić to pozbywać się kwiatów, zależy to jednak od niej samej. To są żywe organizmy i różnie w takich sytuacjach reagują.

Inną opcją może być zbyt suche powietrze - spryskiwanie nic nie daje, jak pisałem wcześniej. Żeby podnieść wilgotność powietrza można postawić na dużej tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anastazja324
50p
50p
Posty: 98
Od: 24 wrz 2008, o 23:45

Re: Jaśmin - brązowieją kwiaty

Post »

W takim razie zaraz przesadzam. Oby było ok, dziękuję bardzo za pomoc :)
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaśmin kwiecisty (Jasminum polyanthum) - schnące liście

Post »

Nie znalazłem takiego wątku, a mam z moim problem :(

Cześć,
zeszłej zimy zakupiłem w czerwonym robaczku jaśmina kwiecistego, pięknie kwitnął, potem zaczał rosnąć jak szalony, latem stał w ogrodzie, w końcu wrócił do domu.
Jakieś 3 tygodnie temu zaczęły zasychać mu liście od dołu, zdecydowałem się go więc rozplątać i mocno podciąć, żeby wypuścił od dołu nowe pędy i się zagęścił. Zbuntował się do końca-wiele pędów mu pozasychało, a nowe puszcza tylko na szczycie obręczy. Nie wiem, czy jest warto się z nim bawić.. Miejsca zajmuje dużo, a na kwitnienie mu sie nie zbierało..

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18775
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaśmin kwiecisty (Jasminum polyanthum) - schnące liście

Post »

Rozwiązanie problemu jest proste, jaśmin trzeba zimować w niskiej temperaturze (poniżej około 10 stopni). W temperaturze pokojowej, a zwłaszcza w okresie grzewczym będzie schnąć. Przycinanie o tej porze roku nic nie da.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaśmin kwiecisty (Jasminum polyanthum) - schnące liście

Post »

O dziwo przez dwa miesiące problemu nie miał, nawet w czasie dwóch dni, kiedy kaloryfer w pomieszczeniu grzał. Widocznie i taka temperatura nie odpowiada, przeniosę w jeszcze zimniejsze miejsce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”