Śliwki węgierki - pytania i problemy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zielonezielone
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 maja 2023, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwki węgierki - pytania i problemy

Post »

Ale one wszystkie po kolei zmieniają kolor, puszczają żywice i lecą z drzewa. Co trzeba jeszcze zaobserwować?
Liście na górze drzewa dziurkowate a Dolne mają szpeciele. Szpeciel wredny nie chce dać się przepędzić.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7605
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwki węgierki - pytania i problemy

Post »

Czyli masz dokładnie to samo co ja mam w tej chwili na Jojo. Podziurawione liście na wierzchołkach (chyba ogrodnica niszczylistka) , prawie z każdego owocu kapka żywicy zwisa. To szkodniki buszują ale to nie szarka.Ponieważ nasza Jojo już stara pójdzie pod siekierkę i to nie wiem czy będziemy czekać do zbiorów bo i niewiele tego będzie.
Pozdrawiam! Gienia.
zorkakk12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 maja 2024, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Blado-zielone liscie na sliwie

Post »

Cześć!

Mam pytanie dotyczące śliwy węgierki, którą mam w ogrodzie. Nie znam pełnej historii drzewa, bo dom z ogrodem kupiłem około 3 lata temu. Po wprowadzeniu się, oprócz pnia śliwy, widoczne były wieloletnie odrosty mirabelki ktore owocowaly (zakładam, że śliwa była szczepiona na mirabelce). Odrosty były właściwie tak grube jak sam pień śliwy. W pierwszym roku wyciąłem wszystkie odrosty i śliwa bardzo dobrze to przetrwała. W kolejnym roku przyciąłem najdłuższe gałęzie i jesienią miałem bardzo obfity plon śliwek. Niestety, w tym samym sezonie zaobserwowałem dwie niepokojące rzeczy. Po pierwsze, od wczesnej wiosny liście na śliwie były bardzo bladozielone. Po drugie, około połowa śliwek była zaatakowana przez brunatną zgniliznę. Ponieważ nie mam zbyt dużej wiedzy o drzewach owocowych, zajęło mi trochę czasu, żeby zorientować się, jaka to choroba. Po jej zidentyfikowaniu, jesienią i wiosną opryskałem śliwę Miedzianem i Syllitem (przy różnych okazjach).

Niestety, w tym roku liście nadal są bardzo, bardzo bladozielone. Widzę też, że miejscami pojawiają się brązowe, suche plamy. Do dzisiaj nie zaobserwowałem obecności jakichkolwiek szkodników na drzewie.

Czy ktoś mógłby mnie pokierować i podpowiedzieć, co może być przyczyną i co mogę zrobić, żeby zahamować rozwój choroby (jeśli to jakaś choroba) i poprawić zdrowie drzewa w tym roku i w następnych latach?

Dołączam kilka zdjęć. Niestety telefon przekłamuje kolory. Liście wyglądają bardziej tak jak te na dalszym planie na pierwszym zdjęciu. Na pierwszym planie po lewej stronie liść z młodego odrostu, który wygląda trochę lepiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://i.postimg.cc/RFXn00YM/IMG-4438.avif
Proszę wstawiać zdjęcia w rozmiarach zgodnych z regulaminem forum / Karo
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”