Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Martigg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 lip 2021, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Dzień dobry! Dostałam kilka galazek fikusa tępego do ukorzenienia. Teraz doczytałam, że należy je umyć w gorącej wodzie żeby pozbyć się soku. Jest sens czekac na korzenie czy powinnam je podciąć i próbować ukorzenic od nowa?

Pozdrawiam Marta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Normalnie wsadzasz do wody. Wodę wymieniaj co jakieś 2 dni i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Over758
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 lip 2021, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus Benjamin - liście nie odrastają

Post »

Witam, zimą kupiłem fikusa Benjamina w Ikei. Miał bardzo dużo liści ale wszystkie je zgubił. Uznałem to za proces naturalny. Na wiosnę pojawiły się liście ale tylko do połowy drzewka i na nowych gałązkach. Stare gałązki nie puszczają liści. Proszę o pomoc.

Obrazek

https://imagizer.imageshack.com/img922/8117/SKl4e0.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/8872/VQOifE.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamin - liście nie odrastają

Post »

Przede wszystkim jest to Ficus retusa https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... cus+retusa .

Po drugie, roślinę powinieneś przesadzić niezwłocznie po zakupie, a najpóźniej na wiosnę. Podłoże jest skrajnie beznadziejne. Powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 3:1. Na dnie drenaż z keramzytu.

Po trzecie powinno być jasne stanowisko, najlepiej na parapecie.

Po czwarte, osłonka do wyrzucenia. Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce.

Nie można zapomnieć o regularnym nawożeniu w okresie wegetacji, co 2 tygodnie. Po przesadzeniu odczekujesz miesiąc.

Jeśli natomiast chodzi o te bezlistne gałązki, to jeśli są suche, to nic z nich nie będzie. Spróbuj delikatnie zdrapać korę i sprawdź czy tkanka jest zielona.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Over758
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 lip 2021, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Witam,
Fikus dostał nowa doniczke z podstawka, nowa ziemię i keramzyt na dole.
Galazki są suche, coś z nimi zrobic?

https://imagizer.imageshack.com/img924/4730/CsHyaK.jpg
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Przede wszystkim stanowisko ma być na parapecie albo blisko niego - pisałem poprzednio, a nie gdzieś za szafką, w tym miejscu ma za ciemno.

Suche gałązki możesz normalnie odciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Dzień dobry, dostałam takiego oto fikusa [wydaje mi się że to fikus microcarpa?] do reanimacji, czy ktoś mógłby mi powiedzieć jaki to fikus, czy trzeba go przesadzić [chyba jest długo w tej doniczce], czy mogę przyciąć bezlistne gałązki.. zastanawiam się czy go zachować.Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

To jest Ficus Microcarpa.
Bezlistne pędy możesz przyciąć, ale sprawdź wcześniej czy są suche. Jeśli nie, to istnieje możliwość że z czasem z nich też wypuści nowe liście.
W każdym razie ważne żeby zapewnić mu prawidłowe przepuszczalne podłoże oraz jasne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rokoroko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 paź 2021, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bonsai Ginseng- cięcie

Post »

Witam. Przedstawiony na zdjęciu bonsai jest ze mną już 3 lata. W tym roku planuję go przesadzić do nowej donicy, ale nie w tym rzecz. Otóż kiedy go dostałam jego listki rosły jakby "ku górze" Później zaczął gubić praktycznie każdy listek, aż w końcu się "opamiętał" I wypuścił mnóstwo nowych, z tym że nie rosną jak te poprzednie. Uważam że jest go trochę " Za dużo " Ale boję się cięć, bo nie wiem jak to właściwie zrobić, aby korona wyglądała pięknie. Proszę o rady. Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Bonsai Ginseng- cięcie

Post »

rokoroko, to fikus Benjamina. One nie lubią zmian, przestawiania, a już przeciąg to w jego przypadku samo zło. Potrafi zrzucić liście w jedną noc.
Co do cięcia. W zasadzie zdalnie ciężko coś doradzić. Nie bez powodu formowanie bonsai to sztuka. Do czego chcesz dążyć? Jeszcze podwyższyć pień i dać koronę wyżej? Czy może już i tylko formowanie korony? W jakim stylu? Po prostu okrągła koroną na pogiętym pniu czy korona równie dramatyczna jak pień? Kiedy już zdecydujesz musisz oglądać gałąź po gałęzi i indywidualnie decydować czy ciąć czy zostawić.
Na pewno usunęłabym mały pęd nisko po lewej stronie, bo schowa pień i pęd nad nim, bo obniży koronę. Dalej to już według fantazji do czego dążysz. To co istotne, to powinno się ciąć jak najcieńsze pędy, bo przycięte grube wyglądają nieestetycznie, a im większa rana, tym większy problem dla rośliny i wiesze ryzyko infekcji rany.
Proponowałabym pobuszować po necie w poszukiwaniu wiedzy o formowaniu bonsai. Lepszej rady nie znajdę.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai Ginseng- cięcie

Post »

To nie jest Ficus Benjamina, tylko Ficus retusa (syn. microcarpa). Ficus ginseng jest tylko nazwą handlową.
Wątek poświęcony cięciu znajduje się tutaj: viewtopic.php?f=19&t=72918&hilit=Ficus+ci%C4%99cie .
Proponuję przejrzeć, a może coś Cię zainspiruje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”