Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

Tak słyszałem że tropikalnych się nie zimuje :wink: Ach no to w karmieniu muchołówek jesteś specjalistką ;:138 A z tym zimowaniem to w końcu już nie wiem poczekajmy na opinię experta ;:108
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

Nie ma przymusu by zimować owadożery o ile zapewni się im stałe warunki przez cały rok zarówno świetlne jak i temp. oraz wilgotnościowe. Zimowanie wpływa oczywiście korzystnie na te rośliny ale pod warunkiem że ma się możliwość zapewnienia odpowiednich warunków do zimowania. :wink:
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

A jeśli chodzi o zimowanie to jaka temperatura?
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

Z muchołapem to 0-10oC. Podlewać oszczędnie żeby korzenie nie pogniły. Lepiej przesuszyć niż przelać.

Kapturnica ok. 5-10oC.

Dzbaneczników się z tego co wiem, nie zimuje. Zapewnia się im stałe warunki przez cały rok. :)
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

Też czytałem że dzbanków się nie zimuje :wink:
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
asiaa
100p
100p
Posty: 172
Od: 19 kwie 2010, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

No ja zapewniam stałe warunki, kupiłam nawet timer do światła, żeby nie musieć pamiętać o zapalaniu i gaszeniu światła o odpowiedniej porze.
Asia
Awatar użytkownika
M@ti
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 lut 2009, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie/Olszanowo/Gdańsk

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

Czarodziej_ pisze:Nie ma przymusu by zimować owadożery o ile zapewni się im stałe warunki przez cały rok zarówno świetlne jak i temp. oraz wilgotnościowe. Zimowanie wpływa oczywiście korzystnie na te rośliny ale pod warunkiem że ma się możliwość zapewnienia odpowiednich warunków do zimowania. :wink:
Witam,
Nie twierdzę, że jestem jakimś ekspertem, ale kilka roślin już jakiś czas hoduję i nie umierają, więc napiszę co i ja o tym sądzę:)
Zacznijmy może od tego że część roślin owadożernych pochodzi z miejsc na ziemi gdzie temperatura, nasłonecznienie i wilgotność powietrza przez cały rok jest mniej więcej stała (dzbaneczniki, rosiczki tropikalne, rosiczki lasów deszczowych, heliamfory i kilka innych mniej znanych). Rośliny te nie przeżyły by obniżenia wilgotności podłoża i temperatury do takiego poziomu jaki zaleca się przy zimowaniu. A poza tym jeśli w ich naturalnym środowisku tego nie ma to po co sztucznie to robić.

Natomiast rośliny takie jak muchołówki, kapturnice, cefalotusy, rosiczki zimnolubne i darlingtonie w naturze żyją w miejscach gdzie występuje pora ciepła mokra i sucha chłodniejsza, i tym roślinom należy zapewnić okres spoczynku bo w przeciwnym razie prędzej czy później to odchorują i nie pomogą tu zapewnienia stałych warunków przez cały rok. Czym roślina będzie starsza tym trudniej będzie jej przetrwać bez odpoczynku. Zdarza się, że nawet kilka sezonów udaje się obejść bez zimowania, ale w końcu przychodzi czas, że roślina zaczyna słabiej rosnąć. W najgorszym razie taki brak odpoczynku może skończyć się śmiercią rośliny. To tak jakby roślinę naturalnie występującą w Polsce próbować cały rok hodować na parapecie i wymagać, żeby miała cały czas liście. Nie ma opcji żeby tego nie odchorowała.
asiaa pisze: Dzbanecznika, dwie kapturnice, dwie rosiczki i dwie muchołówki.
Terrarium zrobiłam żeby miały odpowiednią wilgotność powietrza. Nie zimuję roślin bo utrzymuję wysoką temperaturę w mieszkaniu i obawiam się że nie przeżyły by ograniczenia podlewania przy utrzymaniu tak wysokiej temperatury.
Z roślin, które tu wymieniłaś tylko dzbanecznik potrzebuje i to nie każdy podwyższonej wilgotności powietrza. Możesz napisać co to za odmiana lub krzyżówka dzbanecznika? Jednak jeśli twierdzisz, że zdrowo rosną to czemu by nie:)
Tak to prawda, że przy wysokiej temperaturze powietrza taka próba zimowania nie przyniosłaby zamierzonego efektu.

Pozdrawiam
Mateusz
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 639
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

Akurat wszystkie dzbaneczniki wymagają podwyższonej wilgotności. Mniej lub bardziej, ale jednak. Inna sprawą jest, że dzielimy je na nizinne i górskie. Żadnych nie trzeba zimować, ale te drugie są trudniejsze w uprawie ponieważ w naturze mają spore różnice temperatur między dniem i nocą (bez tego słabo im idzie wytwarzanie dzbanków).
Awatar użytkownika
M@ti
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 lut 2009, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie/Olszanowo/Gdańsk

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

Akurat nie wszystkie. Weźmy np. pospolitą Ventratę (N. alata x ventricosa ), który bez żadnych problemów rośnie na parapetach wielu hodowców i wytwarza dzbanki. W niektórych przypadkach nawet podczas krótszych zimowych dni nie zaprzestaje dzbankowania.
Z tego co wiem to z dzbanecznikami górskimi jest tak, że spora ich liczba bez nocnych spadków temperatur rośnie i dzbankuje w warunkach hodowlanych. Jednak są i takie, które bez spadków bardzo spowalniają wzrost nie mówiąc już nawet o wytwarzaniu dzbanków.
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

a propos zimowania czy mogę zimować na parapecie ? :roll:
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
asiaa
100p
100p
Posty: 172
Od: 19 kwie 2010, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

Dzbanecznik to chyba ventricosa, to co wszędzie sprzedają. Dołączam jego fotkę.
Obrazek

Dzbanecznik gdy nie miał terrarium to nie wypuszczał dzbanków, dlatego stwierdziłam ze trzeba mu zwiększyć wilgotność. Na początku trzymałam go w szklanej kuli, a jak zabrakło miejsca to zmieniałam na akwarium, no a potem sama skleiłam kolejny większy. Teraz znowu się nie mieści i muszę mu zrobić coś nowego.
Asia
Awatar użytkownika
M@ti
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 lut 2009, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie/Olszanowo/Gdańsk

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

luczek95 pisze:a propos zimowania czy mogę zimować na parapecie ? :roll:
Możesz zimować na parapecie jeśli będzie tam taka temperatura jaką należy zapewnić przy zimowaniu. Często zdarza się tak, że pomimo nawet bardzo szczelnych okien, przy samej szybie jest dosyć niska temperatura.
asiaa pisze: Dzbanecznik to chyba ventricosa, to co wszędzie sprzedają. Dołączam jego fotkę.
Obrazek
Słabo widać dzbanki na tym zdjęciu, ale jeśli twierdzisz, że to to co sprzedają wszędzie to będzie to nie N. ventricosa, a N. ventricosa x alata popularnie zwany N. x Ventrata.
A jeszcze jedno, czy zanim zaczęłaś podwyższać wilgotność temu dzbanecznikowi doświetlałaś go, czy dodatkowe światło przyszło razem z podwyższeniem wilgotności ?

Gratuluję samodzielności w wykonaniu terrarium. Ale niestety dla tych roślin, szczególnie dla tych szybko rosnących trzeba robić terraria około 80-100cm wysokości ponieważ z niższych szybko wyrastają. Możesz wykorzystać to co masz wklejając szybę od strony gdzie teraz jest świetlówka, stawiając je na ścianie bocznej usuwając ścianę naprzeciwległą. przez to dzisiejsza szerokość stanie się wysokością i na jakiś czas będziesz miała problem rozwiązany.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
asiaa
100p
100p
Posty: 172
Od: 19 kwie 2010, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

Co do nazwy to najprawdopodobniej masz rację. Dzbanecznika kupowałam jakieś 5 lat temu gdy na rynku był niewielki wybór.
Zaczęłam od trzymania roślin w kuli, czyli zwiększenia wilgotności, miałam jeszcze rosiczkę. Rosiczka traciła czerwone wybarwienie, poczytałam że musi mieć promienie UV, poszukałam trochę w internecie i zdecydowałam się za zestaw dwóch świetlówek, dla roślin akwariowych i terrorystycznej z promieniami UV, wtedy też przeprowadziłam rośliny do akwarium, bo na czymś musiały się świetlówki trzymać.

Co do przerabiania, to pracuję w firmie sprzedającej szkło, w związku z tym pójdę na łatwiznę, poproszę kolegę żeby mi wyciął szyby i sobie skleję nowy zbiornik. Teraz planuję zrobić coś wysokiego i wąskiego tylko dla dzbanecznika.

Zrobiłam zdjęcie dzbanków do identyfikacji.

Obrazek
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”