Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
sebapila
200p
200p
Posty: 318
Od: 14 lut 2011, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piła,wlkp

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

uwielbiam eksperymenty..muszę koniecznie spróbować!pytanie do tych,którym się udało:
jakie plony ogórków na podkładkach dyni?jaki smak?
kozulo,proszę o kurs szczepienia pomidorów,masz talent dydaktyczny,zauważam po przeczytaniu tego tematu ;:196
aha,a czy w akcji wymiany nasion brały udział nasiona dyni figolistnej?
Gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła, wszyscy byliby wegetarianami
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1654
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

a jak wyglądały owoce z tego eksperymentu..ma może ktoś :)

Kozula..
;:180 jesteś wielka!!!
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
jkustalik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 14 mar 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Witam , to mój pierwszy post i od razu skierowany do Kozuli .
Zdjęcia szczepienia ogórków po japońsku z pierwszej strony są ok trzeba tylko troszkę zmodyfikować jedną rzecz a mianowicie cięcie dyni . Metoda po japońsku jest bardzo szybka , nie wymaga takich umiejętności i może być wysoce skuteczna , trzeba tylko dynię ciąć nie pod liścieniami a tak aby po wykonaniu skośnego cięcia zostawał nam jeden liścień potem dołączamy też skośnie uciętego ogórka i spinamy klipsem ze sprężynką podobnym do żabki .Te klipsy są na zdjęciu na pierwszej stronie . różnica polega na tym że po ucięciu dyni pod liścieniami bardzo często ustaje w roślinie transport soków i stąd tak mała ilość przyjęć , pozostawiając jeden liścień sytuacja zmienia się diametralnie i mamy bardzo wysoki procent przyjęć a w uprawie towarowej jedna osoba jest w stanie zaszczepić do 2000 szt dziennie !!! oczywiście żeby uzyskać odpowiedni efekt trzeba zachować wszystkie opisane przez Kozule warunki typu czystość , temperatura , światło , wilgotność to bardzo ważne . Stosując modyfikowaną metodę po japońsku możemy poprawić sobie komfort pracy i skrócić czas jej wykonywania a efekt może nawet lepszy niż przy metodzie tradycyjnej .
hubert420
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 mar 2011, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

mam małe pytanko: czy nasiona figolistnej są czarne?
Papcio
50p
50p
Posty: 82
Od: 10 maja 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

jkustalik pisze:Witam , to mój pierwszy post i od razu skierowany do Kozuli .
Zdjęcia szczepienia ogórków po japońsku z pierwszej strony są ok trzeba tylko troszkę zmodyfikować jedną rzecz a mianowicie cięcie dyni . Metoda po japońsku jest bardzo szybka , nie wymaga takich umiejętności i może być wysoce skuteczna , trzeba tylko dynię ciąć nie pod liścieniami a tak aby po wykonaniu skośnego cięcia zostawał nam jeden liścień potem dołączamy też skośnie uciętego ogórka i spinamy klipsem ze sprężynką podobnym do żabki .Te klipsy są na zdjęciu na pierwszej stronie . różnica polega na tym że po ucięciu dyni pod liścieniami bardzo często ustaje w roślinie transport soków i stąd tak mała ilość przyjęć , pozostawiając jeden liścień sytuacja zmienia się diametralnie i mamy bardzo wysoki procent przyjęć a w uprawie towarowej jedna osoba jest w stanie zaszczepić do 2000 szt dziennie !!! oczywiście żeby uzyskać odpowiedni efekt trzeba zachować wszystkie opisane przez Kozule warunki typu czystość , temperatura , światło , wilgotność to bardzo ważne . Stosując modyfikowaną metodę po japońsku możemy poprawić sobie komfort pracy i skrócić czas jej wykonywania a efekt może nawet lepszy niż przy metodzie tradycyjnej .
Masz może jakieś zdjęcia takiego szczepienia?
Jak rozumiem, to ucięte skośnie i dynia i ogórek spięte razem - to jak ogórek ma wiedzieć, że on ma być tym pożądanym?
Zielonym do góry!
jkustalik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 14 mar 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

W przyszłym tygodniu będziemy szczepić to zrobię zdjęcia i wkleję .
Na razie ogórek rośnie a dynia powschodziła .
Papcio
50p
50p
Posty: 82
Od: 10 maja 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Dziękuję, gdzie można dostać w małych ilościach dynię figolistną? a czy inna dynia może być? jak tak to jaka? Znalazłem w jednym sklepie te nasiona, ale 1000szt to chyba dla upraw towarowych. W dostępnych ogrodnikach to wielkie oczy robiono jak pytałem o te nasiona :) :) :)
Zielonym do góry!
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Kiedyś czytałem książeczkę o uprawie dyniowatych i jak pamiętam tam była informacja ,że w Bułgarii do szczepienia wybrano dynie piżmową . Do dyń piżmowych zaliczają się np. odmiany : Butternut , Muscade de Provence . Mają one bardzo silny wzrost ( zwłaszcza ta ostatnia ) - więc pewnie również potężny system korzeniowy . A o to przecież chodzi w kwestii szczepienia . Zagadką pozostaje sprawa zrastania , bo możliwe ,że jedne łatwiej się zrastaja , a inne trudniej .
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

jkustalik, jak robiłam próby szczepienia metodą japońską ogórków na dyni, wiedza o szczepieniu tą metodą (jeśli chodzi o ogórka) nie była jeszcze powszechnie dostępna. Zmałpowałam więc z pomidorów, no i jak się domyślasz efekty były słabe. Powodem niepowodzenia było nadmierne pompowanie soku przez dynię, a nie jak piszesz ustanie transportu soków. Zostawienie jednego liścienia zapewnia utratę nadmiaru soku spowodowaną przez oddychanie. Na południu Europy ucinają dyni korzenie, szczepią ogórka zostawiając dyni jeden liścień i pikują. Był o tym artykuł w HO w zeszłym roku.Zdjęcia ze szczepienia ogórków mile widziane. Dynia lubi pogorszyć smak ogórków. Może to być spowodowane innymi wymaganiami pokarmowymi.
Obecnie robię bardzo dziwne doświadczenie ze szczepieniem ogórków. Jeśli wyjdzie, to się pochwalę, jeśli nie, pominę milczeniem.

Szczepienie pomidorów jest znacznie łatwiejsze. Ucina się podkładce liścienie, pomidorowi również, zostawiając 1-1.5 cm łodyżki pod liścieniem. Spina sie je klipsem, wstawia do ciepłego i wilgotnego miejsca i już. Zrastają, się po 4-5 dniach. Cięcie może być proste lub pod kątem 45 stopni. Amatorsko można jako podkładki używać Koralika, jednak trzeba wiedzieć, że ta odmiana ma małe wymagania pokarmowe i potrzebuje mniejszego nawożenia, również jako podkładka. Koralik ma mniejsze wymagania pokarmowe od profesjonalnych podkładek. Zwykle dla amatorskich potrzeb szczepienie pomidorów nie jest potrzebne, chyba że dla zaspokojenia ciekawości.
Niedługo będę szczepić pomidory, to zrobię zdjęcia.

Sprawdziłam kolor nasion dyni figolistnej- są jednolicie czarne.

Pozdrawiam, kozula.
jkustalik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 14 mar 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Będziemy szczepić to na pewno zrobię zdjęcia i wkleję oraz oczywiście opiszę efekty .
Do tej pory szczepiliśmy na dyni figolistnej i metodą na klina , ale metoda ta jest bardzo pracochłonna i stąd zainteresowanie innymi metodami . W tym roku będziemy szczepić zmodyfikowaną japońską na japońkiej podkładce F1 i już widzimy różnice podkładka F1 ma wyrównane wschody , u dyni był z tym problem . Japońską podkładkę dostaliśmy w opakowaniu 500 szt za 78 zł brutto.
Papcio
50p
50p
Posty: 82
Od: 10 maja 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Kozulo, a czy te nasiona mają łuskę taką jak inne dynie?
Mam jakieś nasiona dyni czarne, dostałem je jako dynia bez łuskowa. Może to ta figolistna?
Zielonym do góry!
hubert420
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 mar 2011, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!
jak będą dynie to na jesieni się chętnie podzielę!
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Papcio pisze:Kozulo, a czy te nasiona mają łuskę taką jak inne dynie?
Mam jakieś nasiona dyni czarne, dostałem je jako dynia bez łuskowa. Może to ta figolistna?

Figolistna ma łuskę. kozula.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”