CHOROBY drzew owocowych,identyfikacja,ochrona,profilaktyka

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aleksanderk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7028
Od: 13 lip 2009, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Chore jabłonie i grusze

Post »

Zauważyłem Krzysztofie,że bardzo fachowo podchodzisz do różnych chorób. Na liściach mojej Klapsy też pojawiają się pomarańczowe plamy.Jesienią od spodu liści w miejscu plam zwisają małe sopelki.To chyba jakaś choroba grzybowa.Kiedyś wyczytałem że przyczyną większości chorób grzybowych w naszych ogrodach są iglaki .Podobno w jałowcu zimuje kilkanaście rodzajów grzybów.Czy to jest możliwe. Jak z tym walczyć ,iglaki są takie piękne.Wdzięczny za odpowiedź Aleksander.
cx

Post »

Witam.
Z opisu wynika,że to rdza gruszy.I akurat w tym przypadku prawdą jest ,że do jej rozwoju potrzebny jest drugi żywiciel i jest nim Jałowiec Sabina.Masz trzy wyjścia:albo opryskiwać często drzewa przeciw parchowi gruszy,przy okazji ograniczysz występowanie rdzy;albo wyrzucić jałowiec;albo wyrzucić gruszę.
Wybór należy do ciebie.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
aleksanderk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7028
Od: 13 lip 2009, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Serdeczne podziękowania za szybką radę .wybiorę opryski .Grusza jest moim pierwszym drzewem i mam do niej sentyment,a natomiast jałowce wychodowałem sam z gałązek od sąsiada .Pozdrowienia Aleksander.
Awatar użytkownika
coco12
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1244
Od: 4 sie 2008, o 12:32
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Proszę o poradę-wiśnia ,śliwka

Post »

Nie będę tworzyc wątku od nowa , ale mam pytanie znowu dotyczące śliwy tolar . Rośnie już 5 rok w trzecim miała parę owoców które opadły przed dojrzaniem , od tamtej pory nie kwitnie , rośnie ładnie , ale nie kwitnie . W tym roku też nie ma ani jednego pączka ... i nie wiem dlaczego ;:223
POMOCY
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7569
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Proszę o poradę-wiśnia ,śliwka

Post »

Coco, też posadziłam ub. wiosny Tolar, dobrze się przyjęła, miała duże przyrosty.
W tym roku ładnie się opuszcza, nie zauważyłam pąków kwiatowych ale u mnie to jeszcze zbyt młode drzewko. Ciekawe dlaczego nie kwitnie u Ciebie, czekam co odpowiedzą fachowcy?
A może trzeba ją potraktować jak gruszkę? Odgiąć gałązki?
Tak zrobiłam z 5-cio letnią gruszą Leclerc ( nie miała ani jednego kwiatka) w ub roku i jestem zaskoczona. Wszystkie przygięte konarki - ale tylko te przygięte, teraz mają pąki a najwięcej ten najbardziej przygięty- poniżej poziomu jego wyrastania z pnia. A może takie przyginanie to dotyczy tylko grusz?
Pozdrawiam! Gienia.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Proszę o poradę-wiśnia ,śliwka

Post »

Coco12 - może zrób zdjęcia drzew, pędów i pąków... drzewko już powinno owocować :| Co do przyginania pędów - jak najbardziej, szczególnie że 'Tolar' ma tendencję do silnego wzrostu "w górę", tworząc luźne i wzniesione korony.
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
coco12
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1244
Od: 4 sie 2008, o 12:32
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Proszę o poradę-wiśnia ,śliwka

Post »

Oto zdjęcia ma ponad 2,5 m
Obrazek Obrazek Obrazek
A to jest śliwka odm promis którą mój sąsiad posadził 2 tyg po mnie i już kwitne
Obrazek
co robię nie tak ?,. ;:98
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Proszę o poradę-wiśnia ,śliwka

Post »

Cierpliwości... co prawda nie o takie zdjęcia mi chodziło (przydatny jest widok pąków), ale prawdopodobnie wszystko jest w porządku :wink: Spróbuję zrobić zdjęcia i wieczorem je przedstawić.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
coco12
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1244
Od: 4 sie 2008, o 12:32
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Proszę o poradę - wiśnia i śliwa

Post »

Pąków , to znaczy gałązek z bliska? ;:14
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Proszę o poradę - wiśnia i śliwa

Post »

Pąk to zgrubienie na gałązce, z którego rozwinie się albo liść, albo kwiat :)
Czyli - tak, pokaż gałązki z bliska, ale tak, żeby wyraźnie było widać pąki.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Proszę o poradę - wiśnia i śliwa

Post »

Coco12 - niestety mam problemy ze wstawieniem tu zdjęcia... jeżeli możesz, prześlij mi na PW swój adres e-mail to wyślę Ci fotkę wraz z opisem które pąki są które :) Teraz to doskonale widać, bo liście powolutku zaczynają się rozwijać - a w przypadku opisywanej odmiany pąki kwiatowe są bardzo charakterystyczne :wink: Na pewno bez trudu je rozpoznasz na swoich drzewach - o ile oczywiście są... jeżeli nie, trzeba będzie poczekać na owocowanie do przyszłego roku
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
coco12
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1244
Od: 4 sie 2008, o 12:32
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Proszę o poradę - wiśnia i śliwa

Post »

No i znalazłam właśnie 4 pąki kwiatowe ;:138 :;230 :;230

-- N 25 kwi 2010 18:30 --

No i znalazłam właśnie 4 pąki kwiatowe ;:138 :;230 :;230
nietopesh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 lut 2007, o 16:25
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Chore jabłonie, czereśnia i śliwka

Post »

Po tych wszystkich deszczach jakie były zrobiłem rekonesans na działce i zastałem sodomę i gomorę, gdyż drzewka które posadziłem w ubiegłym roku jak i te posadzone w tym roku, które pięknie kwitły, lub w zależności od wieku rozwijały się teraz albo straciły liście, albo na jabłonkach i śliwie widać usychające liście i coś co przypomina wyczytany na forum parch jabłoni czy jakoś tak.
Wygląda mi to na jakąś grzybiczą chorobę chyba, ale jestem początkujący i prosił bym o rade co to jest i jak z tym walczyć.
W ubiegłym roku na jednym drzewku zarejestrowałem delikatnie podobne zjawisko, ale było to w okolicach września

Poniżej kilka zdjęć

Tyle zostało ze śliwki
Obrazek

Gruszka jeszcze wygląda jako tako
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jabłonki 3 letnie jednak straszą wyglądem. Sadzonki z tej wiosny to tylko patyki w ziemi.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”