Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

A jak z wilgotnością powietrza?
Bo marszczenie liście bywa najczęściej spwodowane:
- przelaniem
- wyparowaniem wody, gdy ciepło na liściu, a mała wilgotność powietrza
i niemożność zbilansowania gospodarki wodnej
( np. pierwotnie- gnijące korzenie po przelaniu,
a wtórnie - postawienie w słonecznym=ciepłym miejscu)
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jagoda,mi to wygląda na poparzenie od słońca.Liście mojej hoi też tak samo wyglądały jak te w twojej.Czy twoja nie stała przy oknie w pełnym słońcu? Musisz zapamiętać bardzo istotną rzecz dotyczącą hoi: ona potwornie nie lubi żadnej zmiany miejsca,czy to chwilowej czy innej,ani bezpośredniego działania promieni słonecznych.Ja kiedyś miałam to samo z moją woskownicą (hoją),i w tym przypadku pomogła zmiana ziemi i kilkukrotne podlanie jej "Florovitem''(po rozcieńczeniu).Spróbuj,może to coś da? Zawsze warto spróbować.P.S: nie wystawiaj jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych!!! Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
miluck
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2491
Od: 22 lut 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police

Post »

Bardzo dziękuję za podpowiedź :D Wasze sugestie dały mi do myślenia.
Haniu myślę,że faktycznie to zaburzenia w gospodarce wodnej.
Podlewam ją raczej umiarkowanie,nie wiem czy podczas kwitnienia trzeba podlewać bardziej obficie?Sprawia wrażenie, jakby kwiaty wysysały z liści soki.
Krystyno moja hoja promienie słoneczne widzi tylko przez chwilę(stoi na oknie północnym),
więc poparzenie odpada.Bardziej zmiana miejsca bo niestety, ale syn nie może spać
przez intensywny zapach i na noc muszę ją wynosić.
Z przesadzaniem się jeszcze wstrzymam ,zrobię to jak przekwitnie.
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Post »

Witam, pół roku temu dostałam dużą sadzonkę(9liści) hoi carnosy. Była piękna, ciemnozielona, jędrna. W tej chwili to obraz nędzy i rozpaczy. Jest listki są cienkie jak papier, blade. Podlewałam ją raz w tygodniu. Podejrzewam, że zaszkodziło jej wystawienie na balkon w maju. Potem było już tylko gorzej, w czerwcu wzięłam ją ponownie do mieszkania. I tak stoi w jednym miejscu blada, z obwisłymi papierowymi listkami. Zanim ją pewnie wyrzucę może coś od Was usłyszę jak postępować w podobnych przypadkach.

Czy może mi ktoś odpowiedzieć czy zostawić ją czy po prostu wyrzucić?
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Te plamy to poparzenie słoneczne.Też kiedyś przez niewiedzę tak zrobiłam z moją Hoją,chciałam żeby było jej milej na słoneczku. Nie wyrzucaj jej!!! Hoja lubi stanowiska bardzo jasne, ale nie na bezpośrednich promieniach słońca.Nie lubi także gdy się nią obraca.A już podczas kwitnienia,w żadnym wypadku(!!!) nie wolno przekręcać jej w stronę światła w celu ''naprostowania rośliny'',bo zrzuci pąki kwiatowe i nie będzie kwitła.Podlewaj ją umiarkowanie,gdy przeschnie nieco bryła korzeniowa,tak aby woda spłynęła do podstawki.I nigdy już nie wystawiaj jej na działanie promieni słonecznych bo ją usmażysz.
Awatar użytkownika
agathos3
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 maja 2009, o 23:30
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Musisz liczyć się z bardzo długim czekaniem na regenerację. Mimo zdrowych korzeni, jeśli liście zmarniały i ledwo przeprowadzają fotosyntezę - korzenie też zmarnieją (jest to układ połączony), roślina będzie albo długo zdychać, albo długo zbierać siły. Może nawet kilka lat. Wiem to z doświadczenia. Spróbuj zdobyć jeszcze raz sadzonkę hoi, by przynajmniej cieszyć się czymś zdrowym i pięknym na dłużej. Błędy się popełnia i rośliny za nie płacą (my też), to jest cena bycia początkującym hodowcą; ale skoro hoja carnosa jest w miarę tania, może warto kupić sobie drugą (lub wyprosić nadwyżkę od kogoś na forum), zaś truposza wstawić w ustronne miejsce, gdzie poobserwujesz, czy coś z niego będzie.

Aby jednak nie być odebraną jako kat roślin, podpowiem, że czasem w beznadziejnych przypadkach pomaga przejście na hydroponikę. Korzenie w środowisku wilgotnym i przewiewnym tworzą się szybciej, choć jest to inny rodzaj korzeni niż ziemny. Hydroponikę stosuję w ograniczonym zakresie, bo w drugą stronę (z hydroponiki na ziemię) już się nie da przejść, niemniej okazy wartościowe lub sentymentalne można tak uratować. No i z nawożeniem jest trudniej.
pozdrawiam, Agata
moje parapetowce
Awatar użytkownika
Leśny Duch
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 10 lut 2009, o 12:40
Lokalizacja: Wejherowo/Gdynia

Post »

Hmm a moja szczepka hojki z 2 korzonkami wsadzona do ziemi też ma bardzo cienkie listki.. może powinnam ją wyjąć z ziemi i wstawić do wody, aby korzenie jeszcze podrosły? A może to problem ze zbyt mokrym podłożem?
Pozdrawiam!:) Joasia
Na leśnym balkonie
Awatar użytkownika
agathos3
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 maja 2009, o 23:30
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ukorzenianie w wodzie jest rzeczą wygodną dla nas, ale dla rośliny nie do końca. Bo korzenie powstałe w wodzie są innego typu niż te, które tworzą się w ziemi i jak roślinę z wody przesadzamy do ziemi, musi się ona przestawić na inny sposób pobierania wody, czyli wytworzyć inne korzenie. Ponadto korzenie potrzebują tlenu, a w wodzie dość szybko zaczyna go brakować, mnożą się bakterie beztlenowe, zaczyna się gnicie części organicznych. Na krótko pomaga wymiana wody, niemniej jeśli mam warunki do ukorzeniania w odpowiedniej mieszance glebowej lub np. w mchu torfowcu, to decyduję się na to rozwiązanie.
pozdrawiam, Agata
moje parapetowce
miska19253
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 5 gru 2008, o 20:19
Lokalizacja: kielce

Post »

Witam!!
Mam problem tzn. na spodzie liści u hoji pojawiły się czarne kropki. Bardzo proszę o pomoc w idetyfikacji tej choroby!! Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wygląda na grzybnię sadzaka, do starcia wilgotna szmatka i oprysk Topsinem M lub Score. :wink:
Awatar użytkownika
Marta A.
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 30 cze 2009, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Moja hoja też choruje, plamy wyglądają podobnie, choć myślę że są inne. Miałam na fikusach jakiś czas temu wciornastki, niby już ich nie ma ale może się przeniosły i to ich sprawka ? Nie wiem czy pryskać Actelikiem na wciornastki czy Topsinem na grzyby :oops: Proszę o diagnozę. Obrazek Obrazek
Przeniosłam ją rok temu z kuchennego parapetu do pokoju. Wisiała na ścianie okna wschodniego, miała nie za dużo światła. Teraz wisi w na ścianie pokoju południowego. I dopiero teraz zobaczyłam, że ma pomarszczone liście i jakieś takie zdeformowane.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Chora HOJA

Post »

Witam :D
Moja hoja w lipcu też dostała takich czarnych kropek. Czytałam gdzieś, że to pleśń. Niczym nie pryskałam tylko ścięłam wszystkie listki gdzie była chociaż 1 plamka. To duża roślina, więc wcale nie było widać ubytku liści. Od tamtej pory kwitła w 2 rzutach. W paru miejscach, gdzie nie było listków powypuszczała kwiatki. Mam ją około 10 lat i kwitła pierwszy raz. Chyba ścięcie listków pobudziło ją do kwitnienia.

Od tamtej pory nie ma ani jednego listka z plamami ;:1
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3080
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Chora HOJA

Post »

witam.powiedzcie co sie wzielo za moja hoje.liscie wygladaja tak.....
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”