Sosny- odmiany,wymagania,ogólne dyskusje

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Też tak myślę. Jest coś takiego jak "sztuczna kora". Drzewko jak najbardziej należy ratować.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Loopezik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 10 kwie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Gostomia/Wałcz

Post »

No to dzięki, bo myślałem, że już stoi na, z góry, straconej pozycji. A tak btw, są jakieś aerozole, co podobno jakimś zapachem odstraszają?
Pozdrawiam.
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Post »

Witam wszystkich po raz kolejny... mam pytanie :)

planuję stworzyć na działce młodnik z sosenek i brzózek...w innych miejscach mam już taki ale nie ja go sadziłem juz był... podczas budowy i zakładania trawnika dużo sosen i brzózek uległo zniszczenbiu a wraz z nimi w wielu miejscach maślaki i kożlaki ...dla których to planuję właśnie stworzyc nowe miejsce bo...uwielbiam na nie czatować ;)...i tak w zwiazku z tym wyznaczyłem nowe miejsce i zamierzam zasadzic tam ok 1000 brzózek i sosen...i pierwsze pytanie to czy mikoryza która była w glebie przy dawnych drzewkach utrzymała się jeszcze czy lepiej na nowo zaszczepić...coby grzybki były znowy...kiedys szczepiłem nią dęby i buki u mnie w lesie...takie juz starsze i w tym roku wg ulotki już sprawdzę czy to działa...mógłbym pod kazdą sadzonke podsypac ziemi z młodnika już sprawdzonego ( codziennie w sezonie po 3 -4 siaty maślaków i koźlaków) ale boję się że zniszczę runo i nie będzie ani tu ani tam... rozstawu nie chcę brać ze starszego młodnika bo wydaje mi się zbyt gęsty a drzewka rosną...myślicie, że grzybnia została w glebie?...na samej posesji przed budową również zbierałem grzybki siatami... a potem samosiejki 90 proc szlag trafił na rzecz trawnika i całej reszty...teraz żałuję aha młodnik ma zaczynać sie przy brzegu wody...czy to nie wpłynie niekorzystnie na grzybobraniowe efekty??? no i w końcu jaki rozstaw???? planuję na przemian brzoza/ sosna...co 2-3 metry starczy czy więcej?? i jaki odstęp w rzędach??? i jeszcze jedno jeśli pomysł z ziemią z lasu by był adekwatny to...w starym lesie rosnie wszystko od kurek poprzez podgrzybki po rydze i zielonki na skraju a w dębnikach takze borowiczki...czy te grzybki przyjełyby się gdybym odkrywkowo w niektórych miejscach pobrał ziemię? tyle, że nie ma tam maślaczkówi kozaków...ale z kolei tam jest taki areał, że nie zaszkodziłoby to zupełnie??...no dobra...przepraszam za rozległosc tematu ale wszystko baaaardzo bym chciał wiedziec...dziękuję z góry cierpliwym


p.s. a jeśli dosadziłbym tam pomiedzy trochę buków i dębów...to czy była by szansa na inne grzyby również jeśli nieopodal rosną obficie???? a co ze swierkami? no dobra kończę już proszę odpowiedzcie bo drzewka za dwa dni przyjadą...
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: młodnik-sosny i brzozy

Post »

...no i jak dobrzy ludziska??? nie wie nikt??
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: młodnik-sosny i brzozy

Post »

niedobry co wiem z własnego doświadczenia to sadź sosny i brzozy,grzybnia jak się zniszczyła to się odbuduje.Natura sama sobie z tym poradzi.o do nasadzeń nowych gatunków-tak pod dębami rosną inne gatunki grzybów.Posadź to co masz posadzić i o nic się nie martw-natura zdziała cuda,czekać tylko trzeba........................Ja miałem identyczny przypadek.Grzybnia i cały ten system leśny odbudowywał się dwa lata.W tamtym roku małe wyrostki zaczeły wychodzić z ziemi-to znak że wszystko powraca do normy.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: młodnik-sosny i brzozy

Post »

Ino zmieszanie kępowe, a nie jednostkowe, bo sama brzoza zostanie. :)
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: młodnik-sosny i brzozy

Post »

Fakt Mirek napisał o tym o czym ja nie pomyślałem.
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: młodnik-sosny i brzozy

Post »

...o kurcze a co to znaczy? a czemu sama brzoza hm? to znaczy że mam sadzić kępkami? w danym gatunku po kilka sztuk ?
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 481
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: młodnik-sosny i brzozy

Post »

Kępkami to na przykład tak:
Obrazek

Przy sadzeniu lasu nie sadzi się różnych gatunków na przemian co jedną sztukę. Sadzenie w odległości 2-3 metrów też jest trochę duże. W lasach sadzi się gęsto, by drzewka szybciej rosły na wysokość, potem się robi przecinki itd. Przy sadzeniu co 2-3 metry przez wiele lat może być duży problem ze zbyt bujnie rosnącą trawą [dopóki drzewa nie osiągną zwarcia, bardzo dużo światła będzie docierało do ziemi, a dużo światła to dużo trawy i innego zielska].
Jednak jeśli chcielibyśmy nie typowy młodnik, a raczej coś w stylu założenia parkowego [czyli gdy chcemy aby każde drzewko rosło na swoim miejscu aż do swej starości], to rozstawę można jeszcze zwiększyć tak np. do 4x4m lub więcej.
Roman
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: młodnik-sosny i brzozy

Post »

...chodzi o trypowy "leśny młodnik" parków miałem dosć w mieście...posadzę je zatem gęsto...tak jak starszy młodnik....ale fajnie stworzyć swój mini las...
everme
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 maja 2010, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,
Mam przed domem bardzo wysoka sosne ktora zaslania dostep swiatla do okien, czy obcieecie jej czubka spowoduje zatrzymanie wzrostu? Czy drzewo moze calkiem uschnac? Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Jak zahamowac wzrostsosny??

Post »

zatrzymasz wzrost,ale pójdzie na boki :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Jak zahamowac wzrostsosny??

Post »

Jeśli jest bardzo wysoka, to raczej podkrzesz ją od dołu, korona będzie zasłaniała dach, a nie okna.
Chyba, że "bardzo wysoka" oznacza trzy metry :P
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”