Poinsecja - gwiazda betlejemska,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Poisencja

Post »

Czas pokaże obserwuj bacznie roślinę i informuj nas o niej jak się miewa :D
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21848
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Poisencja

Post »

Tutaj poznacie tajemnice jej uprawy
Zapraszam tam i proszę korzystać z wyszukiwarki przed założeniem kolejnego wątku na ten sam temat.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
x-i-a
---
Posty: 270
Od: 23 wrz 2009, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda betlejemska

Post »

Moja ciocia ma gwiazdę już od kilku lat (teraz to już spore drzewko),
stoi u niej na parapecie południowym,
traktuje ją jak wszystkie inne swoje
i ona jej co roku kwitnie (znaczy czerwienieje).
Czasem nawet kilka razy w roku :)
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Gwiazda Betlejemska - POINSECJA - PIELĘGNACJA

Post »

Zrobiłam dziwną rzecz mojej 2 letniej Gwieździe (mam jeszcze małe doświadczenie z uprawą roślin). Mianowicie kilka dni temu obcięłam same czubki u kilku pędów. Chciałam chyba uzyskać efekt rozkrzewienia, ale zrobiłam to chyba trochę bezmyślnie.
O zakwitnieciu na te śwkięta mogę zapomnieć, bo o tym jak to zrobić przeczytałam dopiero dzisiaj, a już jest za późno na zaciemnienie. Poza tym bez czubków chyba to nie bedzie możliwe, prawda?
Chciałam więc zapytać co zrobić, planuje nareszcie ofiarować swojej gwieździe stan spoczynku, aby się zregenerowała i może uda się aby za rok zakwitła.
O ile dobrze zrozumiałam, to dopiero po przekwitnięciu rozpoczyna się prace związane z uśpieniem roślinki (przycięcie, oszczędne podlewanie, miejsce jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, temp ok 18stopni ) <- i to ma być z początkiem marca, tak?
Tylko że ja już uciełam te czubki, a np na zdjeciu które poniżekj zamieściłam widać, że te pędy są dość długie i chyba korzystniej by wyglądało jakby jednak niżej to przycięcie nastąpiło. Jak myślicie? Czerwonymi kreskami zaznaczyłam przykladowe miejsca.
Zostawić tak jak jest teraz (już nic nie przycinać) i do tego marca niech sobie rośnie tak jak rosła do tej pory, a potem przyciąć co wyrośnie, ukorzenić i mieć już może ładnie rozkrzewione sadzonki?
W ogóle jak ukorzenić gwiazdę, ma ktoś z tym doświadczenie? czy można w wodzie czy w ziemi i czy to jest trudne?
A może zrobić coś innego z tą moja gwiazdą? Macie jakieś pomysły?
Nie wiem, może już teraz niżej przyciąć (pędy do wysokości 15cm tak jak to zaznaczyłam na czerwono), a to co odetnę (nawet te z tymi czubkami odciętymi) już teraz spróbowac ukorzenić? Ma to sens?

No nie wiem, pomóżcie zielonej koleżance, ponoć kto pyta nie błądzi, a ja bardzo nie chce zbłądzić.

Bardzo podoba mi się ta moja gwiazda, nawet bez kwitniecia jest dla mnie ozdobą, śliczie się zieleni, jest gęsta, zreszta widać na zdjęciu że raczej nie szpeci (chyba :)) - chciałabym aby jeszcze z nami wiele lat pobyła, ona i być może jej sadzonkowe dzieci :D

i zdjęcia, moja gwiazda boczkiem z tymi czerwonymi kreskami gdzie może powinnam przyciąć roślinkę tylko nie wiem kiedy (czy teraz czy w marcu) oraz od góry, gdzie widać przy tych dwóch większych pędach obcięte czubki i białe mleczko (ten trzeci pęd oszczedziłam i nie obcięłam czubka jak widać :))


Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Gwiazda Betlejemska - POINSECJA - PIELĘGNACJA

Post »

Ja dostałam wczoraj poinsecje od babci, bo jej urosła taka wielka, że firanka i zasłona odstaje od parapetu i babcię to denerwuje.
To wygląda jak wielki krzew w doniczce :shock:
Boję się, że ją zmarnuję ale babcia powiedziała, że wystawi na dwór jak nie wezmę, więc biedny życzek wziął :wink:
Nie wiem czy wytrwam w tym zaciemnianiu na 14 godzin codziennie przez 8 tygodni, żeby zakwitła :oops:
Pozdrawiam,
Kasia
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Witam, czy u poisencji można doprowadzić do samozapylenia?? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Obrazek
Pozdrawiam, Gosia:)
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Co dolega moje poinsecji? Całe liście żółkną, usychają i odpadają. Stoi na szafce przy oknie zachodnim ,jest tam niezbyt jasno i jest tam ciepło ok.20 stopni, na razie ją nie zraszam i nie nawożę, nie ma dostępu do jakiekolwiek przeciągu (to na pewno nie przez to). Podlewam nawet umiarkowanie.
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
tammy
50p
50p
Posty: 50
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Witam, kiedy można rozmnożyć poisencję? Poczekać kiedy liście zaczną opadać czy już teraz? Wystarczy odciąć jedną z grubszych gałęzi i wstawić do ziemi?

Obrazek
iwodd123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lis 2015, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Gwiazda betlejemska - do jakiej doniczki

Post »

Kupiłam ostatnio gwiazdę betlejemską i chcę żeby ładnie wyglądała na święta. Na razie jest w małej, plastikowej doniczce, która mi się nie podoba, więc planuję przesadzić do innej. Wiem, że ten kwiat potrzebuje temperatury 18-22 st., ale jednocześnie nie lubi mieć ani za wilgotno, ani za sucho. Na razie wybrałam taką ma 20cm średnicy i 18 cm wysokości - wystarczy? Dodam tylko, że ten model nie ma otworów na dnie. Mogę jej użyć, czy powinnam szukać dalej? Czym mam się kierować przy doborze?

Dopiero zaczynam przygodę z kwiatami i ogrodem, więc chętnie poczytam porady bardziej doświadczonych z Was.

Pozdrawiam forumowiczów.
tammy
50p
50p
Posty: 50
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Również jestem początkująca w dbaniu o kwiaty. Swoją poinsecję mam od dwóch lat (zdjęcie w poprzednim poście). W maju czy czerwcu została obcięta do minimum, ponieważ zrobił się z niej krzaczek:) Pozostały dwa małe kikuty bez liści (udało mi się również ją rozmnożyć). Obecnie ponownie robi się z niej krzaczek, puszcza liście gdzie tylko może. Od przełomu września i października, wieczorem zaciemniam ją do rana, by liście nabrały czerwony kolor. Najlepiej jej na oknie północnym. Podlewam ją z reguły raz dziennie (latem nawet dwa razy) lub gdy ziemia jest sucha.

Doniczka lepiej, aby miała otwory na dole, ale jeśli nie przelewasz ziemi to może być bez. W doniczce może zrobić dziurki (np.śrubokrętem rozgrzanym nad kuchenka gazową lub świeczką) i postawić na podstawce lub włożyć do osłonki.

Podlewaj raz dziennie lub gdy zobaczysz, że ma sucho (zwłaszcza latem rano i wieczorem).

Postaw ją najlepiej na oknie północnym (na południowym tylko zimą)

Nie jest to roślina sezonowa, jak uważają co po niektórzy, naturalne jest, że zrzuca liście, wtedy trzeba dać jej szanse i dbać jak dotychczas lub przyciąć

Jeśli rozrośnie się - możesz ją wiosną przyciąć nawet do minimum

Jeśli chcesz, by na przyszłe święta liście ponownie nabrały czerwonej barwy musisz codziennie, najlepiej od września, pozbawiać jej całkowicie światła na kilkanaście godzin
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6839
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Ojojoj!
Jeśli Tobie Tammy się udało, to gratuluję, nie gniewaj się, ale nie wszystkie Twoje porady są dobre. :)

Euphorbia pulcherrima to wilczomlecz - sukulent.
Doniczka absolutnie musi mieć otwory odpływowe.
Podlewanie raz dziennie, nawet w bardzo gorącym mieszkaniu wcześniej, czy później doprowadzi do gnicia korzeni. Podłoże musi być przepuszczalne, warto dodać perlit.
Może rosnąć cały sezon na oknie południowym, latem można ją wystawić do ogrodu na stanowisko półsłoneczne. Ale wtedy trzeba pilnować podlewania, bo liście jej więdną.
Z przycinaniem i cieniowaniem zgadzam się.

Roślina ta rośnie w ciepłych krajach w pełnym słońcu, zwykle ma sucho i często osiąga spore rozmiary.
Obrazek

Obrazek
tammy
50p
50p
Posty: 50
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Nie mam o co się gniewać. Tak jak napisałam wyżej, jestem początkująca w uprawie kwiatów. U mnie gwiazda przypadkowo trafiła na parapet okna północnego i okazało się, że jest jej tam najlepiej. Podlewam ją codziennie, ponieważ ziemia się szybko przesusza. Jak ma sucho przez dwa dni, to liście zaczynają ?oklapywać?. Gdy stoi na oknie południowym, to z kolei ma poparzone liście. Stąd u mnie takie a nie inne metody i jak na razie są skuteczne?
Awatar użytkownika
Mojekwiatki1108
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 gru 2015, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Piękne są, ale czy warto po przekwitnięciu uprawiać ją dalej? :D
Obrazek
Taka ja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”