Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Rośliny doniczkowe
Grymasella
200p
200p
Posty: 280
Od: 5 wrz 2008, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Nie pomaga, Seniorze :( Usiłuję sobie z nią poradzić od roku mniej więcej (młody szczylek to jest) i pomysły mi się skończyły.
Swoją drogą, zmusiłeś mnie do zastanowienia - pierwsze cytrusy (i egzotyki) kupiłam w latach 88-90 chyba. Dokładnie wiem gdzie.
Twoje posty, dokonania i rośliny znam z Twoich postów. Szacun ;:63
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Grymasella powód kłopotów z tą małą sadzonką skierniewickiej może być inny. Jak pisał znany guru od uprawy cytrusów Eugeniusz ciągłe powtarzanie rozmnażania wegetatywnego prowadzić może do degeneracji sadzonek, a tak właśnie rozmnażana jest cytryna skierniewicka.
Grymasella
200p
200p
Posty: 280
Od: 5 wrz 2008, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Dziękuję, takie coś chodzi mi po głowie.
A co z takimi degeneratami? Nic się nie da zrobić? Może jakieś szczególne warunki? Może pobalansować chemicznie z glebą?
Zmartwiłeś mnie, Józefie :(
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Jeżeli obcinanie pączków kwiatowych nie pomoże to ja bym wyrzucił taką sadzonkę. Decyzja należy do Ciebie.
Grymasella
200p
200p
Posty: 280
Od: 5 wrz 2008, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Józefie, bardzo Ci dziękuję. Nie lubię wyrzucać roślin więc łatwo się nie poddam.
Wszystkiego dobrego :wit
Awatar użytkownika
bajdzio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 18 cze 2020, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Co się dzieje z moją cytrynką?
Mam dwie, które stoją obok siebie i tylko jedna ma takie plamy na liściach.
Cały czas są w jednym miejscu (nie przesuwam ich wcale), zmieniłam im sposób podlewania na taki, jaki radziliście mi w ostatnich postach (czyli rzadziej, a więcej), dorzuciłam miesiąc temu nawóz do cytryn i dodaję go zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Czy to wina słońca? ;:218
Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Msz rację, to są oparzenia słoneczne.
mpp0403
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 sie 2020, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Witam Was serdecznie!
Mam cytrynę skierniewicką już 2 lata i przyznaje bez bicia, że nie dbałam o nią w ogóle :(
Na początek przesadzę ją w podłoże do cytrusów i chciałabym przyciąć, zostawić najdłuższy pęd, naprostować go i koronka na nim jako tako już się tworzy.
Roślina ma zalążki kwiatków, czy to odpowiedni moment na cięcie? A może zostawić ja w takiej formie do wiosny?
Pytanie drugie, czy z odciętych gałęzi mogę utworzyć dość duże sadzonki wyłamując razem z piętką?

Nie mniej byłabym wdzięczna gdyby któryś z bardziej doświadczonych użytkowników zaznaczył na zdjęciu gdzie ciąć.

Obrazek

Tu ?korona", czy ją też poprzycinać?
Obrazek

Z tej zdrewniałej gałęzi po lewej i prawej chciałabym stworzyć sadzonki.

Obrazek

Dodam, że przeczytałam kalendarz opieki i wszystkie artykuły z naszych cytrusów. Teraz z jakąś wiedzą teoretyczną obiecuje swojej cytrynce zadbać o nią najlepiej jak to możliwe.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Teraz jest zbyt późno na przycinanie. Wszystkie liście potrzebne będą cytrusowi podczas zimowania. Zrób to na wiosnę.
mpp0403
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 sie 2020, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Bardzo dziękuję za cenną wskazówkę!
Jednak lepiej dopytać, sugerując się stroną którą uważnie studiowałam wywnioskowałam, że przycinać można cały rok.

A co z przesadzeniem? Dając ją w nowe podłoże sadziłabym tak by ten główny pień już stał pionowo, a rana po przyciętej gałęzi byłaby praktycznie pod ziemią. Jakieś rady? :)
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Nigdy nie przycinałem cytrusów na jesień. Teraz powinny się one szykować do zimowania. Przesadzić możesz lecz wraz z całą ziemią otaczającą bryłę korzeniową do większej doniczki. Jeżeli chcesz ukorzenić zrazy to nie urywaj ich z piętką. Zrobisz zbyt duże rany na podstawowym pniu.
Cytryna skierniewicka ukorzenia się bardzo łatwo. Wystarczy zwykłe lub ukośne cięcie ok. pół centymetra pod węzłem liściowym.
mpp0403
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 sie 2020, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Sęk w tym, że ta ziemia która jest jest kompletnie byle jaka, z wierzchu jeszcze zasypana piaskiem z piaskownicy ;:124

Czy ukorzenić mogę zdrewniałą część? Czy tylko te mniejsze zielone odnogi? Temat w takim razie zostawiam na wiosnę. Żal mi tych gałęzi i pomyślałam o zrobieniu takiej już sporej sadzonki - wysokiej z oberwanymi pędami.

PS. O "piętkowaniu" też wyczytałam na tej stronie o cytrusach, jako niezawodny sposób na ukorzenienie.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Wszędzie piszą o tych "piętkach", lecz nikt nie pomyślał o tym, że uszkadzamy wtedy roślinę mateczną w celu pozyskania takiego zraza. Ukorzeniałem hurtowo cytrusy i zrazy zawsze były cięte. Bawię się cytrusami przeszło 40-ci lat i trochę doświadczenia w tym czasie nabyłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”