Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Szkodniki i rośliny żyją między sobą w symbiozie. Można już kupić z nimi, a mogą przyjść z zewnątrz. Piętro nie ma w zasadzie większego znaczenia.
Oprysk oczywiście robisz wszystkim roślinom.
Podłoże można wymienić, zwłaszcza że pewnie rośnie w ziemi uniwersalnej. Posadź do mieszanki ziemi i rozluźniacza.
Liście z plamami odetnij.
Po paru dniach, możesz też zrobić oprysk preparatem grzybobójczym. Infekcja grzybowa może wejść podczas inwazji szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Algeroth
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 9 sty 2020, o 03:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Witam Szanownego Kolegę norbert76 :-),
norbert76 pisze: 8 lip 2023, o 22:32 Plamistość liści.

O ile większa osłonka od doniczki?
W jakim rośnie podłożu?
dziękuję za wcześniejsze rady chociażby w kwestii grubosza (uszy Szreka - rośnie jak szalony :-)).
Wnosząc po pytaniach kierujemy się ku uniwersalnej sugestii czyli zmiana ziemi, wyjęcie z osłonki, aby korzenie oddychały ewentualnie "ciemne" przesuszenie (jak w gruboszu) i całkowicie nowe podłoże z perlitem, keramzytowym drenażem.

Są to ostateczne, pracochłonne metody zwłaszcza biorąc pod uwagę gabaryty rośliny. Najchętniej bym ją czym spryskał czy podlał, aby plamy zwalczyć. Jest sens - jakiś skuteczny preparat?
Czas cały ładnie przyrasta - niestety nawet młode liście skazami obarczone.
Osłonka ceramiczna o 50% większa od samej doniczki. Doniczka plastikowa postawiona na podstawce. Między rantem osłonki a doniczki mniej więcej (raczej więcej) 1 cm przestrzeni (na okrągło) także mniemam, iż jest przepływ powietrza. Drenaż z keramzytu na dnie około 3 cm, ziemia uniwersalna z perlitem w proporcji 70% do 30% na korzyść ziemi.

Pozdrawiam
A.
Pimkie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 lut 2018, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Hej, mam tu dużo pytań odnośnie nowej roślinki. Od niedawna jestem posiadaczką draceny obrzeżonej. Chciałam poradzić się na temat plam na jej liściach. Po poczytaniu wątku wydaje mi się, że problem może dotyczyć podłoża. Jeszcze jej nie przesadzałam i stąd pytania dotyczące doniczki/osłonki. Na razie roślinka jest w oryginalnej doniczce z dziurkami na dole. Jednak moja osłonko-doniczka ma na dole odłączalną część- ala podstawkę. Czy myślicie, że mogę przesadzić roślinę do tej białej doniczki? Czy korzenie będą mogły wystaczająco tam oddychać? I kwestia ziemii - jakaś mieszanka do palm i 1/3 keramzytu będą ok? Robiąc fotki do tego postu zauważyłam przy doniczki mini muszkę coś na kształt owocówki. Czy to powód do zmartwień?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Doniczka za duża, dajesz większą o rozmiar czyli około 1,5 cm na średnicy od bryły korzeniowej.
Podłoże jak w wątku, wymieszaj ziemię z perlitem albo żwirkiem kwarcowym w proporcji około 2:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziunai
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 maja 2020, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Hej!
Mam taka dracenę, ostatnio zaczęła słabnąć - wiszą jej te liście tak biednie, trochę wyblakła, jak jej pomóc?
Dzisiaj była przesadzona do ziemi z perlitem, została tez spryskana Magnusem, bo na chamedorze obok miałam przędziorki i podejrzenie, że na tej też są. Czy mogę coś jeszcze dla niej zrobić? (Oprócz planowanego cięcia, ale to muszę na spokojnie doczytać co i jak)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Doniczka na podstawkę, żeby do korzeni docierało powietrze!

Po miesiącu zacznij nawozić mineralnym nawozem do roślin zielonych. W okresie jesienno zimowym raz w miesiącu.

Przy okazji, jak dużą doniczkę dałaś w stosunku do bryły korzeniowej? Powinien być luz góra około 1,5 - 2 cm na średnicy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziunai
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 maja 2020, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dzięki!
Poprzednia doniczka była cała w korzeniach, ta jest tak Ok. 2 cm wieksza, wiec pod tym względem tez powinno być ok.
Awatar użytkownika
kubaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 gru 2023, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć!
Dostałem kilka miesięcy temu dracenę (chyba dracena?) w kiepskim stanie i podjąłem próbę uratowania. W doniczce były dwa pnie większy i mniejszy.
Roślinę uporządkowałem i przesadziłem, a po dłuższym czasie zacząłem nawozić. Wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, bo jakby trochę odżyła, a większy pień zazielenił się i zaczął puszczać nowe liście.

Niestety ostatnio, liście z mniejszej odnogi oklapnęły i padły. Dotknąłem pieniek, okazało się, że jest pusty w środku! Obrałem korę i okazało się, że wygląda tak jak w załączniku. Trochę mączki wyleciało.
Oczywiście nie uratuję rośliny, ale co to jest za przyczyna? Coś zjadło ten pień?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Masz wszystko w wątku.
1. Stanowisko - zbyt ciemne, za daleko od okna.
2. Podłoże - zbyt mało przepuszczalne.
3. Podlewanie - zbyt regularne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kubaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 gru 2023, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Czyli to nie żadne szkodniki?
Pytam też w kontekście drugiej, większej "odnogi", która cały czas rośnie obok tej wyrzuconej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Nie. Pień po prostu zgnił z powodu błędów uprawowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kubaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 gru 2023, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Ok, dziękuję za wyjaśnienie.
czarny001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 paź 2021, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Witam.

Jak ratować? Czy to grzybowe czy bakteryjne? Próbowałem biosept ale nic nie dalo
Obrazek
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”