Wciornastki na roślinach doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
gulwa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 16 gru 2019, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Czy to, co zaatakowało moją pachirę, to też wciornastki? Na to mi wygląda, ale chcę się upewnić zanim będę działać z chemią.
Drugie zdjęcie jest po to, żeby pokazać to małe, jasne żyjątko, widoczne jasne plamy nie są problemem.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18775
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Wygląda na larwę tych szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gulwa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 16 gru 2019, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Jeszcze tego samego dnia użyłam karate spray i codziennie obserwuję liście. Jeżeli nic się nie będzie pojawiać, to po jakim czasie roślina może wrócić do "koleżanek"? (na razie jest na kwarantannie w innym pomieszczeniu).
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Witam wszystkich :wit

W grudniu 2020 walczyłem z wciornastkiem na mojej Monsterze.
Po opryskach Mospilanem wydawało się, że sprawa została załatwiona, roślina powoli zaczęła dochodzić do siebie.
Niestety jakieś trzy tygodnie temu temat powrócił.
Zainfekowana została ponownie Monstera oraz sąsiadki: Orbifolia i dwie sadzonki Awokado.
Ponownie zastosowałem Mospilan, od czasu pierwszego oprysku nie zaobserwowałem szkodników.
Zastanawiam się czy jeżeli już raz wciornastek trafił pod mój dach to zostanie ze mną na dobre i będzie się pojawiać okresowo?
Czy zalecacie "zapobiegawcze" opryski np. kwartalnie?
Mogę coś więcej zrobić w tym temacie?

PS Na liściach Monstery pozostały charakterystyczne blizny, warto je usunąć? (mogą być tam np. jaja larw?)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18775
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Niestety jest ryzyko, że szkodniki mogą powracać. Np., często tak się dzieje z nową kupioną rośliną na której będą już albo wszystkie stadia rozwoju, albo tylko same jaja i larwy.
Co do okresowych oprysków, to nie ma takiej potrzeby, bo Mospilan po oprysku krąży w roślinie przez jakiś czas, bodajże gdzieś około 2 tygodni, a po drugie to jest jednak chemia. A ona z z reguły nie jest do końca taka neutralna.
Natomiast preparaty naturalne zwykle działają powierzchniowo, więc ich użycie ma sens tylko wtedy kiedy pojawią się szkodniki.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest cykliczna obserwacja i dokładne sprawdzanie roślin przed zakupem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Norbercie nie zaznaczyłem tego w poprzednim poście, ale w tym roku doszły mi tylko rośliny, które sam wyhodowałem: mango, awokado, liczi.
Żadna roślina nie została kupiona więc raczej żadni goście nie trafili do mnie w ten sposób.
Dlatego zastanawiałem się czy wciornastki nie "zahibernowały" się gdzieś na roślinie i po kilku miesiącach nie wróciły do żerowania na tej samej Monsterze.
Być może jest to czysty przypadek, albo te małe cwaniaki mają jakiś sposób żeby przetrwać czas po oprysku ;:202
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Wciornastki możemy przynieść nawet z dworu na warzywach i owocach ;:173
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 261
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

W lecie wciornastki trafiają do naszych mieszkań przez otwarte okna, gdyż są to owady uskrzydlone. Zahibernować nie mogą się w roślinie. Zazwyczaj wszystkie po oprysku chemicznym giną.
Pozdrawiam
G.
Oliczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 24 wrz 2020, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Witajcie!
Prowadzę wojnę z wciornastkami i niestety przegrywam.
Po powrocie z urlopu zastała mnie totalna inwazja monky mask totalnie wyssana.
Mieszkam w Niemczech i środki ochrony są inne niż w Polsce. Typowa "chemia" nie jest dostępna w sprzedaży do użytku dmowego. Oprysk z mieszanki z olejem rzepakowym niewiele zdziałał. Zanim doszła przesyłka z Polski, dostałam roztocza Swirski Mite Plus, które chciałam zastosować po opryskach. Niestety mój plan się posypał i teraz zastanawiam się co robić.
Mam oprysk Sanium ale stosując go na roślinę, uśmiercę te dobre roztocza. Pod lupą widać, że faktycznie atakują i ciągną za sobą wciornastki. Więc je zwalczają. Powinnam teraz czekać czy zastosować Kohinor do podlewania?
Będę wdzięczna za rady!
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 261
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Według mnie podlać chemią można, gdyż roztocza żywią się wciornastkami, a nie sokami z roślin. Preparat chemiczny krąży po roślinie i zabija wysysające ją szkodniki. Drapieżne roztocza nie będą wysysać chemii z rośliny.
Pozdrawiam
G.
Oliczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 24 wrz 2020, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Dzięki bardzo, tak zrobię!
Mam na ulotce rozpisane dozowane w stężeniu 0,08% (80ml w 100l wody). Przygotowaniu mowa o oprysku, do podlewania mogę zastosować to samo stężenie czy powinnam zmniejszyć albo zwiększyć?
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 261
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Ja stosuję to samo stężenie.
Pozdrawiam
G.
Oliczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 24 wrz 2020, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Dzięki jeszcze raz. Rośliny podlane, mam nadzieję że teraz je załatwiłam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”