Arbuz olbrzymi - Carolina Cross Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Arbuz olbrzymi - Carolina Cross

Post »

Też tak może być - z tych wspaniałych porad Ken wymienił temperaturę (32-34°C)* i wilgotność (też chyba żadne odkrycie, że nie mogą mieć za mokro, pływać w wodzie, a sformułowanie "wilgotność średnia do niskiej" jest nieprecyzyjne), które to parametry w odniesieniu do kiełkowania nasion wszelkich arbuzów, nie tylko gigantów, są dla chyba większości "arbuziarzy" oczywiste. Będę się pewnie nudzić zimą, to sobie przekopię więcej stron w temacie Karoliny; z góry wiem, że część informacji będzie naciągana lub zgoła nieprawdziwa, ale tak jest ze wszystkim. Wiem też, że Wy nie mieliście jakichś spektakularnych problemów w zakresie sprawności nasion (czytałam cały wątek już dwa lata temu, nawet się tu przez chwilę udzielałam w charakterze kibica-obserwatora), ot po prostu mój mózg starej defetystki uczepił się tych kilku znalezionych fraz, połączył z informacją umieszczoną na opakowaniu moich nasion, i już się zdążył wystraszyć, że nic z tego nie będzie, jeszcze zanim choć jedno nasiono na wacik trafiło. Mam nadzieję, że jakoś ze mną wytrzymacie w przyszłym roku :twisted:

*ja akurat arbuzy i inne ciepłolubne podkiełkowuję w 28-30°C
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13690
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Arbuz olbrzymi - Carolina Cross

Post »

Miałem problem z kiełkowaniem jak nie dopilnowałem. :wink:

Było tak, że nasiona z dwóch arbuzów gigantów miały znikomy procent kiełkowania ale nie doszłem dlaczego tak było. Jednak to była akurat trefna cała partia.
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 730
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Arbuz olbrzymi - Carolina Cross

Post »

A wy pod swoje Carolinki będziecie przygotowywać jakieś szczególne miejsce ? Bo ja arbuzowisko mam jedno i planuję je wsadzić razem z innymi arbuzami.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1096
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Arbuz olbrzymi - Carolina Cross

Post »

Carolina ma bardzo duży wigor i bardzo długie pędy, więc sadzona razem z innymi na polu będzie się rozpychać łokciami, zabierając miejsce pozostałym odmianom.
Po takich doświadczeniach, kolejnym razem posadziłem Karolcię na osobnym poletku. Plusem jeszcze jest to, że można lepiej kontrolować stan rośliny, wyszukiwać nowe zawiązki do uszczknięcia czy mieć lepszy dostęp do wyselekcjonowanego owocu.
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 730
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Arbuz olbrzymi - Carolina Cross

Post »

W takim razie będę musiał jeszcze to przemyśleć.
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Arbuz olbrzymi - Carolina Cross

Post »

Błażej i wokan to przynajmniej mają już jakieś doświadczenie w tym zakresie, a z tzw. różnych źródeł :D to ja mogę powiedzieć, że niektórzy podają powierzchnię minimum 3x3 metry na krzak, a inni że najlepiej 6x6. Mój plan zakłada, że Karolina będzie mieszkać w foliaku 5,5 na 2,5 m., którego konstrukcja nieco w tym roku ucierpiała wskutek nadmiernego obciążenia pomidorami (zawsze podwiązywałam pomidory do rurek szkieletu i było dobrze, a przyszedł urodzaj i plastik nie wytrzymał), chyba że do wiosny zdążę trzy razy zmienić zdanie.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13690
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Arbuz olbrzymi - Carolina Cross

Post »

Ja do Carolinek planuje osobne poletko. Co do miejsca dla jednego krzaka, to inaczej się patrzy jak dla kilku. Jeden to tak wg mnie minimum 2-2.5m szerokości i długie na 4m. Natomiast dwa krzaki, mogą już się końcówkami pędów nachodzić. Oczywiscie jak się patrzy na topowych ze swiata, to mają takie połacie miejsca, a poletka na starcie wyglądają jak odchowalnie do pisklaków. ;:306

Ja jednak z racji wszechobecności różnych warzyw, muszę jakoś miejsce racjonować. :)

Tak czy owak w tym roku sadzonki od znajomego się nie sprawdziły i w kolejnym sezonie sam się bawie w szczepienie. Mam już obiecanych trochę nasion, to będzie z czym próbować. :)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13690
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Arbuz olbrzymi - Carolina Cross

Post »

Za pozwoleniem właściciela, wstawiam zdjęcia z załadunku rekordowego arbuza, którego oficjalne ważenie odbędzie się jutro w Krapkowicach. :)


Obrazek

Obrazek


Oraz stanowisko na którym rósł.


Obrazek


Autor zdjęć oraz właściciel tego okazu: Andrzej Felcyn
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1096
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Arbuz olbrzymi - Carolina Cross

Post »

Ożeż ty... matko i córko ;:oj ;:oj ;:oj ;:oj No to pozamiatał i rozwalił system. ;:180 ;:180 ;:180 Gdzie tam ja z moją Karolcią 32 kg ;:202
Długo nikt się nie zbliży do tego rekordu w Polsce, szczególnie w uprawie pod chmurką, bo nie ukrywam, że tą szklarnią to się trochę rozczarowałem :roll:
P.S.
Wygląda jak zbiornik na wieży ciśnień ;:306
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13690
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Arbuz olbrzymi - Carolina Cross

Post »

W dodatku uprawa hydroponiczna. Szacunkowa waga w okolicy 132kg.

Jeden znajomy, też uprawiających arbuzy ma chrapke na pobicie tego wyniku za rok ale Andrzej pisał, że szklarnie ma tylko dwa lata i za rok będzie demontowana. Pytanie czy jeszcze rok powalczy z gigantami czy odpusci ale wątpie w to drugie, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia i zapewne już ma chrapke na rekord świata.

Tak czy owak wynik z kosmosu i kolejny sezon pokaże co tak naprawdę piszczy w arbuzowym świecie. :)
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 892
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Arbuz olbrzymi - Carolina Cross

Post »

Jedyne co mi przychodzi na myśl to "zaje... Bydlak"
Ja maże o 30kg a tu tyle... Podziwiam ;:304
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Arbuz olbrzymi - Carolina Cross

Post »

Nie no, spoko...
Jeśli wokan i Błażej wyhodują każdy po jednym okazie ważącym 40 kg, wingrul tego wymarzonego trzydziestaka, a ja i Rowerzysta dorzucimy każdy po jednym piętnastokilogramowym, to rekord mamy pobity, tylko po prostu zgłosimy to jako pracę zespołową :;230

A tak serio, to wykarmić takiego smoka może jeszcze bym miała czym, ale wody do podlewania to chyba nawet w moim stawie by zabrakło :shock:
Ciekawe, ile nasion jest w takim gigancie.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13690
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Arbuz olbrzymi - Carolina Cross

Post »

Arbuz zważony i nowy Rekord Polski 118kg. :)

Gratuluje! ;:304
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”