Daktylowiec kanaryjski -choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Daktylowiec kanaryjski -choroby i szkodniki

Post »

Witam, bardzo , bardzo proszę o pomoc. Kupiłam palmę w sklepie ogrodniczym, nawet nie wiem jak się nazywa. Tylko miesiąc była ładna i nagle zaczęło jej cos dolegać. Może przedstawie kilka zdjęc dla rozjaśnienie sytuacji. Będę wdzięczna za jakąkolwiek radę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Prosze o pmoc.
Awatar użytkownika
daka
1000p
1000p
Posty: 2544
Od: 10 lut 2010, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północ Wielkopolski-miasto Trzcianka.

Re: moja palma usycha, jak ją odratować

Post »

ta palma to feniks kanaryjski,też ją mam od roku i niemiałem z nią jak do tej pory żadnego problemu,może powietrze jest za suche,ja ją często zraszam,nie powinna stać przy grzejniku bo schną jej konce liści,przyczyną więdnięcia całej rośliny może też być przesuszenie lub niedostateczne podlewanie,co do fikusa to też miałem ten problem zrzucił wszystkie liście i niestety usechł musiałem go wyrzucić,a może przyczyną zrzucenia wszystkich liści jest przestawienie rośliny na inne miejsce,fikusy podobno tak mają.POZDRAWIAM DAKA :D
Moje wątki.
Pozdrawiam Damian.
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: moja palma usycha, jak ją odratować

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź, :D :D :D ale czy jest szansa dla niej? Co zrobić, jak pomóc.
Może ktoś ma taki sam problem i znalazł sposób na odratowanie?
Awatar użytkownika
daka
1000p
1000p
Posty: 2544
Od: 10 lut 2010, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północ Wielkopolski-miasto Trzcianka.

Re: moja palma usycha, jak ją odratować

Post »

czy feniks nie ma aby sucho,lepiej sprawdż może w tym tkwi problem,a nie stał czasami przez chwile przy otwartym oknie w mrożny dzień ,ja tak rok temu straciłem azalie :roll:
Moje wątki.
Pozdrawiam Damian.
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: moja palma usycha, jak ją odratować

Post »

Pomieszczenie nie jest raczej za suche. Zastanawiam się, bo kupując go, już miał kilka liści uschniętych, a raczej końców liści, może to dalszy proces tej choroby. Woda też mu pewnie nie służy, bo podlewam wodą z kranu, woda raczej twarda, raz na dwa tygodnie. Nie nawoże niczym teraz w tym okresie. Może go przesadzić? Czytałam gdzieś, że do podlewania wystarczy woda przegotowana odstana. Stoi na parapecie przy oknie, strona północna. Nie ma grzejnika pod oknem, temperatura w pokoju 20-22 stopni C
Dzięki za cenne rady :wink:
Pozdrowionka!
Awatar użytkownika
daka
1000p
1000p
Posty: 2544
Od: 10 lut 2010, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północ Wielkopolski-miasto Trzcianka.

Re: moja palma usycha, jak ją odratować

Post »

jeśli chcesz ją przesadzić to koniecznie do doniczki bardziej wyższej niż szerokiej gdyż palmy maja wysoki korzeń głowny i małe doniczki im nie służa ,ja podlewam częściej ale to tylko dlatego że stoi w ciepłym pokoju,zawsze odstałą woda nigdy nie z kranu,może spróbój ja powoli nawozić bo moja już zaczęła rosnąć :D
Moje wątki.
Pozdrawiam Damian.
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: moja palma usycha, jak ją odratować

Post »

Jaką ziemię do przesadzenia, jaki nawóz? Woda odstana przegotowana czy odstana z kranu?
dzięki za info
Awatar użytkownika
daka
1000p
1000p
Posty: 2544
Od: 10 lut 2010, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północ Wielkopolski-miasto Trzcianka.

Re: moja palma usycha, jak ją odratować

Post »

ziemia tylko do palm,nawóz raczej też choć ja zasilam ją nawozem uniwersalnym i to lubi,możesz podlewac wodą z kranu ale lepiej taką odstaną ,ja nalewam wode wieczorem i przez noc wyparowuje z niej szkodliwy chlor i wapń.to by było na tyle ale wrazie czego to pisz na pewno ci odpisze :D
Moje wątki.
Pozdrawiam Damian.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: moja palma usycha, jak ją odratować

Post »

daka pisze:możesz podlewac wodą z kranu ale lepiej taką odstaną ,ja nalewam wode wieczorem i przez noc wyparowuje z niej szkodliwy chlor i wapń.to by było na tyle ale wrazie czego to pisz na pewno ci odpisze :D
Nie można podlewać odstana kranówka gdyż taka woda pomimo odstania nie traci związków wapnia i znikoma ilość chloru z niej odparowuje. Woda powinna być przegotowana i odstana na minimum 12h, zobaczysz wtedy jaki osad będzie na dnie naczynia w którym odstawisz wodę.


Co do palmy Agata69 poczytaj tutaj i np. tutaj a jeśli masz ochotę możesz przejrzeć wszystkie tematy o tej palmie tutaj

Moim zdaniem palma jest do przesadzenia w prawidłową kształtem dla niej doniczkę (foto w linkach jakie podałem), w prawidłową dla palm ziemie z dodatkiem piasku oraz niewielkiej ilości perlitu. Zakaz zraszania tej palmy, suche powietrze jej nie szkodzi na tyle by świadczyło to o takim wyglądzie liści. U ciebie jest sytuacja odwrotna. Roślina ma zbyt zbitą nieprawidłową i za mokrą zdecydowanie ziemię i doszło do suchej zgnilizny części naziemnej i co gorsze możliwe że zaczyna już cierpieć na tym system korzeniowy. Im szybciej zaczniesz zabiegi reanimacyjne palmy tym lepiej. Przy przesadzaniu obkryusz maksymalnie dużo starej ziemi z bryły korzeniowej ale tak by nie uszkodzić ani nie rozwalić zbyt mocno systemu korzeniowego. Przesadź ale po przesadzeniu nie podlewaj kilka dni. Osobiście proponuję po przesadzeniu zastosować Humvit_Eko dla palm dostępny tutaj w celu odnowy, że tak to nazwę naturalnej równowagi systemu korzeniowego. Stare liście które już uschły lub schną w większej części liścia obetnij na dole przy kłodzinie ostrym nożem tnąc od wewnątrz do zewnątrz kłodziny w dół cięciem skośnym. Co do beniamina - jeśli przycinając jakąkolwiek gałązkę pojawi się biały sok w miejscu cięcia jest szansa na uratowanie go, jeśli takiego czegoś nie będzie niestety nadaje się do kosza. Jeśli coś niejasne śmiało pytaj.
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: moja palma usycha, jak ją odratować

Post »

Pięknie dziękuję Czarodzieju za szybką odpowiedź, widzę, że jesteś profesjonalistą w tym temacie, przyznam ze jestem nowicjuszem w hodowli kwiatów, ale bardzo mnie to wciągnęło i dopiero się uczę. Jutro z robię zdjęcia bryły korzeniowej oraz obciętych liści i poproszę o ocenę czy dobrze wykonałam ten zabieg i czy palma jest do odratowania.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: moja palma usycha, jak ją odratować

Post »

Dzisiaj rano, zaraz pobiegłam do ogrodniczego i zaopatrzyłam się w ziemię, keramzyt oraz doniczkę. Humovit eko nie jest w ogóle dostępny w naszym rejonie, zjeździłam ze 6 sklepów ogrodniczych i nigdzie nie dostałam , dlatego po przesadzeniu palmy nie podlałam jej,a humowit zamówiłam na stronie internetowej , tej którą podał mi Czarodziej i podleję za kilka dni jak przesyłka dojdzie. Tylko nie wiem czy od razu wlać ten rozcieńczony nawóz do palmy, czy najpierw trochę wody, a potem nawóz. Przesadzanie wyglądało tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Korzenie na spodzie palmy były lekko zgnite, chciałam nawet trochę je podciąć, ale bałam się, że to może jej zaszkodzić. Na spód doniczki wsypałam kermazyt i na to ziemię do palm. nie wiem czy to obcięcie liści palmy jest prawidłowe. Proszę o ocenę i dalsze instrukcje.
Pozdrawiam!
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: moja palma usycha, jak ją odratować

Post »

Świetnie wykonane, bardzo pilna uczennica tak to żartobliwie powiem. Jeśli ziemia w jaką sadziłaś jest wilgotna odczekaj z dwa trzy dni a potem wlej taka ilość wody by pokazała się na podstawku, po 15 minutach odlej nadmiar z podstawka. Podlewanie kolejne jak przeschnie ziemia na głębokość długości palca, z czasem dojdziesz do takiej wprawy że będziesz już widziała nie wkładając palca w ziemię. Humovit-Eko zastosuj zgodnie z zaleceniami producenta. :wink:
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: moja palma usycha, jak ją odratować

Post »

zastanawiam się czy doniczka nie za mała, ale skoro nic nie piszesz to chyba nie. Czy nie za mało obcięta jest ta palma. na zdjęciach widać parę suchych listków, może tak zostać?
:shock:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”