Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
ula_brzydula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2018, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

A czy keramzyt dobrze jest sypać na dnie doniczki każdej rośliny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Oczywiście, w wielu wątkach o tym jest napisane.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Chce kupić Zielistkę,Sanswerie i Zamiokulasa.
Lepiej będzie jak kupię do nich worek ziemi do kwiatów czy mogę użyć swojej ziemi z kompostu?
Mam tak przerobiony kompost że wygląda jak ziemia z pola.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Do zielistki można dać, do tych dwóch sukulentów lepiej kupić albo dedykowane podłoże albo w ostateczności lekką ziemię uniwersalną. Oczywiście taką ziemię zawsze trzeba wymieszać z rozluźniaczem w odpowiedniej proporcji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

A jakbym jako rozluźniacza do kompostu chciał użyć piasku z lasu to w jakiej proporcji to rozrobić?
Do tych sukulentów może być ziemia dla kaktusów?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Przecież kaktusy to sukulenty.
Z piaskiem bym uważał, bo gdy go dasz za dużo będą się tworzyć w podłożu zastoiny wodne. Jak go dasz za mało, może nie spełnić funkcji rozluźnienia podłoża. O wiele lepszym jest zwykłym żwirek kwarcowy (o frakcji 2 - 4mm) którego dostaniesz w praktycznie każdym sklepie akwarystycznym, albo agroperlit.
Do roślin zielonych dajesz go około 1/3, do sukulentów od około 1/2 całego podłoża do 2/1 (2 części żwirku - 1 cz. ziemi).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Hej.. zwracam się do Was z prośbą o pomoc w doborze podłoża.Mam kilka nowych roślin,kt?re rosną sobie chyba w całkiem niezłym podłożu , ale jak na moje warunki jest mało przepuszczalne i muszę je rozluźnić , bo kiepsko wysycha. No i tak się zastanawiam czy mieszanka ziemi,drobnego żwirku i perlitu będzie dla nich ok. Chodzi mi gł?wnie o to co przeschnie najszybciej..czy ziemia z samym żwirkiem czy z perlitem? Czy perlit nie zacznie w wysokiej wilgotności się kisić w doniczce? Czy zwirek nie będzie dodatkowo wychładzał podłoża? Mam kilka roślin w glinianych doniczkach z ziemią i żwirkiem i doniczki są po podlaniu chłodne i wilgotne, wiec obawiam się,żeby zimą nie walczyć z gniciem i pleśnieniem , bo wtedy wilgotność u mnie skacze bardzo wysoko.Chyba, że może jest jeszcze inny dobry rozluźniacz,kt?ry moglibyście mi polecić?
Z g?ry dziękuję :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Żwirek albo agroperlit są bardzo dobrymi rozluźniaczami i nie ma większego znaczenia który użyjesz. Pierwszy raz słyszę, aby temperatura ich miała jakiekolwiek znaczenie. Od lat używam zamiennie obu i nie zauważyłem abym była jakieś negatywne skutki. Jeśli jakieś rośliny nie rosną dobrze w podłożu w którym masz żwirek, szukałbym przyczyn gdzieś indziej. Np część roślin wymaga zimą rzadszego podlewania, a jeśli chodzi o pleśń to pojawia się przede wszystkim w słabo wentylowanych pomieszczeniach, o co zimą nie trudno.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Dzięki Norbert za odpowiedź. Chodziło mi o to, że naturalny kamień ma inną temperaturę niż agroperlit w zwiazku z tym inaczej przesycha też a i niekt?re rośliny nie lubią zimnego podłoża. No ale skoro m?wisz, że to bez większego znaczenia, to ok :) Co do pleśni ,to kiedyś mi podpowiadałeś też w temacie..no u mnie ostatnio też pleśń wyszła w trzech doniczkach mimo iż okna mam pootwierane i wietrzę mieszkanie,dlatego też szukam najlżejszego i najbardziej przepuszczalnego podłoża plus sensownych doniczek no i chyba mam jakiś problem z wentylacja w domu zatem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Czasami pleśń można jeszcze załapać z podłożem. Jeśli masz w części roślin spróbuj na razie podlać jakimś preparatem grzybójczym, np Topsin, Previcur. Jak to nie pomoże, to wymień podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Kurcze no nie wiem skąd ta pleśń..to nowe rośliny ,kt?re stały długo na deszczu i zlało je porządnie plus za ciężka ziemia jak na moje warunki i chyba dlatego,bo to w nowych roślinach z zadbanego miejsca. Nic to..może dosypię do tej ziemi więcej żwirku i zobaczę czy to coś zmieni. Dzięki za odpowiedź!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

No to jeśli podłoże zostało porządnie zmoczone,a ziemia wg Ciebie jest ciężka to też mogło być przyczyną pojawienia się pleśni. Następnym razem kup po prostu ziemię innego producenta.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Od jakiegoś czasu, czytając tematy o poszczególnych roślinach doniczkowych i podłożach dla nich, zastanawiam się dlaczego tak cudujemy :wink: Moja prababcia, babcia, ciotki i mama miały piękne, ogromne rośliny, które sadziły w ziemię z ogródków. Piaszczystych. Za drenaż służył jedynie kawałek starej doniczki, przykrywający otwór w dnie. Rośliny były rzadko przesadzane. Jako nastolatka też tak sadziłam. A potem czytałam w czasopismach, że ziemię z ogrodu trzeba wypiekać. Potem pojawiły się w sklepach specjalne podłoża, keramzyt. I problemy z roślinami.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”